Mühendis Bilim / Gelişmeler / Uzay / NASA ‘nın Şişirilebilir Yaşam Alanı Başarıyla Testten Geçti

NASA ‘nın Şişirilebilir Yaşam Alanı Başarıyla Testten Geçti

Hasan Eren EMİR | 5 Haziran 2016, 18:50 | Uzay | 1527 görüntülenme

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu ‘na (ISS) sürekli yeni eklentiler geliştirerek bu devasa yapıyı daha da büyütmeye çalışıyor. Bu yapılara bir yenisi daha eklenmek üzere.

Astronotlar için sığınak ve yaşam alanı görevi görecek şişirilebilir yaşam alanı BEAM ‘ın, istasyona montajı, ilk denemede başarısız olmuştu. İstasyonda bulunan astronotların uğraşları sonucunda BEAM istasyona başarıyla kenetlendi ve şişirme işlemi de yine başarıyla testten geçti. İşte bu dakikaları gösteren video;

10.6 x 5.6 x 7 feet iç boyuta sahip BEAM, videodan görüleceği üzere iç içe geçirilmiş esnek bir yapıya sahip. İlk denemede bu esnekliğin gerçekleşmemesi projeyi probleme sokmuştu. Bu problem aşıldı ve BEAM, ISS üzerindeki testini başarıyla geçti.  Şimdi NASA tamamen yaşanabilir bir alan oluşturmak amacıyla BEAM ‘in iç basıncını ayarlamaya çalışıyor. Testin diğer aşamasında astronotlar kapsülün içine girmeyi planlıyorlar.

BEAM

BEAM ‘in istasyonda boş alan oluşturması gelecekteki projeler için büyük önem arz ediyor. Gerçekleşmesi zor bir proje ancak bir Mars ziyaretinde veya Mars kolonisi kurma aşamasında BEAM yaşanabilir alan oluşturma açısından bu projeye öncülük edecektir. Kulağa oldukça ilginç geliyor değil mi?

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ