Mühendis Bilim / Gelişmeler / Uygulama / Yazılım / Programlama / Google Şarkı Besteledi

Google Şarkı Besteledi

Hasan Eren EMİR | 6 Haziran 2016, 16:20 | Uygulama / Yazılım / Programlama | 1410 görüntülenme

Google, yapay zeka alanında yaptığı çalışmaların alanını genişletmeye devam ediyor. Şirketin, meydana getirdiği yeni uygulama, 4 nota ile sağlanan kendi 90 saniyelik piyano kompozisyonunu üretti.

Google Magenta Şarkı Besteleyebilecek

Google’ın Magenta adlı yapay zeka algoritma programı, müzik alanındaki bir ilki gerçekleştirerek, bir makine tarafından bestelenen ilk kompozisyonu meydana getirdi.

Araştırmacı Douglas Eck’in ilgili blog yazısında yapay zekaların, Magenta Programı tarafından atılan ilk adımın ardından, müzik alanında ve çeşitli sanat dallarında çeşitli amaçlarda kullanılabileceği ifade edildi.

Magenta Logo

Yapay zekaların sanat dalları konusunda sahip olacağı en büyük hedef ise, mevcut yapıtlardan daha yaratıcı, insan duygularına daha çok hitap eden eserler yaratmak olacak.

Newsy’de yer alan habere göre, sanat alanına yapay zekanın etkisi hakkında ikiye bölünen iki taraf olsa da, teknoloji yakın bir tarihte 90 saniyelik bir kompozisyondan daha fazlasını meydana getirecek.

Sanatseverlerin kaygısı ise, Magenta’nın sahip olduğu algoritmalar ile, ticari alanda insanın gerek sübliminal gerekse de doğrudan iletilerle manipüle olma sürecini başlatabileceği yönünde.

Sanatta yapay zekanın kullanılması görüşünü savunanlar ise, mevcut yaratıcı olmayan eserlerden daha yaratıcı ve insan ruhuna daha çok hitap eden eserlerin yaratılacağı düşüncesinde.

Yapay zekanın müzikte nasıl bir kullanım alanına sahip olacağı  şu anki süreçte henüz bilinmez; fakat yapay zekanın yalnızca robotik teknoloji gelişimleri ile kalmayıp, sosyal hayatın birçok dalına halihazırda sıçramış olduğunu belirtebiliriz.

Kaynak: shiftdelete.net

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ