Mühendis Bilim / Gelişmeler / Teknoloji / Doğayı Koruyan Uydular

Doğayı Koruyan Uydular

Hasan Eren EMİR | 25 Ekim 2015, 15:05 | Teknoloji | 1217 görüntülenme

Gökyüzü’nde yaklaşık olarak 3000 uydu var. Bu uydulardan çoğu iletişim, bilimsel veya askeri amaçlar doğrultusunda kullanılıyor. Artık bu uydular doğayı korumak içinde kullanılacak. NASA  Yeryüzü Bilimi Programı çerçevesinde  çeşitli uydulardan elde edilen  verileri ücretsiz olarak araştırmacılara sunuyor. Dünyamızda koruma altında olan kültürel ve ekolojik olarak yaklaşık 200.000 alan var. Ne yazık ki bu değerli alanları çok iyi koruyamıyoruz. İşte bu noktada teknolojinin nimetlerinden faydalanmak hem doğamızı hem de tarihi değerlerimizi korumamız açısından çok büyük önem taşıyor.

Uydu Görüntüsü

 

Ülkemizde yılda binlerce yangın meydana gelmekte ve ne yazık ki  binlerce hektarlık alan kül olmaktadır. Umuyoruz ki bu uydular sayesinde herhangi kötü bir durum gerçekleşmeden önlem alınır veya etkin bir yangın yönetimi sağlanarak zarar en aza indirilir.

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ