Mühendis Bilim / Gelişmeler / Robotik / Harvard Duvarda Yürüyebilen Robot Yaptı

Harvard Duvarda Yürüyebilen Robot Yaptı

Hasan Eren EMİR | 9 Haziran 2016, 15:35 | Robotik | 1466 görüntülenme

Harvard University’nin daha önceki süreçte yüzebilme ve uçabilme kabiliyetlerini aynı anda gösteren RoboBee adlı bir robot yapmıştı. RoboBee artık duvarda da yürüyebiliyor.

Ulusal Bilim Vakfı (NSF)nin bir süredir sürekli uçabilen özerk robot yapımı konusunda çalışmalarını sürdürdüğü biliniyordu.

Ulusal Bilim Vakfı (NSF) bu amaç doğrultusunda Harvard University ile birlikte ortak bir robot yapımı projesi gerçekleştirmişti.

Ulusal Bilim Vakfı ve Harvard tarafından yürütülen ortak çalışma sonrasında ortaya çıkan robot ise yüzme ve uçma kabiliyetlerine aynı anda sahip olması ile öne çıkıyordu.

Harvard University, şimdiki süreçte ise yüzme, uçma kabiliyetlerini aynı anda taşıyan robotun algoritmasına bir özellik daha ekleme yoluna gitti.

Harvard’ın geliştirdiği RoboBee adlı robot, artık yüzme, uçmanın yanı sıra duvarda yürüyebiliyor.

Robert Wood önderliğindeki Harvard Bilim insanları, yer aldığı her yüzeye yapışabilmesi için elektrostatik yamalara sahip robotu ürettiler.

RoboBee 2

84 miligramlık elektrostatik yamalara sahip robot, duvarda kalarak mevcut tükettiği enerjiden 1000 kat daha az enerji harcıyor.

Cnet’de yer alan habere göre böylece, sahip olduğu pil ömrünü uzatan robot, uçma ya da yüzme aktivitelerini gerçekleştirdiği esnada daha fazla güce sahip oluyor.

Ulusal Bilim Vakfı’nın söz konusu robotlara yapay zeka takviyesi yapması ihtimalinde insan müdahalesi olmaksızın, yüzme, uçma ve duvarda yürüyebilme özelliklerine sahip olacak robotun, robotik teknolojilerde bir çığır açabilecek nitelikte olacağı ifade ediliyor.

Pek çok kullanım alanında faaliyet gösterebileceği belirtilen robotun, ileri ki süreçte savunma sanayisinde de yer alabileceği dile getiriliyor.

Kaynak: shiftdelete.net

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ