Mühendis Bilim / Eğitimler / Temel Elektronik / Elektrik ve Elektronikte Ölçüm İşlemi-2

Elektrik ve Elektronikte Ölçüm İşlemi-2

Hasan Eren EMİR | 28 Haziran 2016, 16:02 | Temel Elektronik | 2258 görüntülenme

Multimetre İle Direnç Ölçümü

Direnç Ölçümü

Dirençler hakkında detaylı bilgi için bkz. Temel Devre Elemanları-1-Dirençler. Şekilde ki görselde 100k Ω değerinde bir direnç ölçümünü gerçekleştireceğiz. Tabi ki genelde direnç değerini bilmiş olsak ölçüm işlemine gerek kalmayacaktı fakat yaptığımız ölçümün anlaşılması açısından bildiğimizi varsayalım.

Direnç ölçeceğimiz için ilk olarak multimetre kademesini Ω cinsinde en yüksek skala değerine yani 2000k değerine getirelim. Ekranda Ω işareti çıkacak ve bu direnç için 2000k skalasında değer 99 veya 100 civarında gözükecektir. Skalayı bir birim küçülterek 200k a getirince değer 99.6 olarak tam değere en yakın şekilde çıkacaktır. Skalayı 20k a getirirsek direnç değerimiz 20k dan büyük olduğu için ekranda değer gözükmeyecektir. Peki 200k skalasında ne olduda 100k Ω değerindeki direnç 99.6 olarak gözüktü? Bunun sebeplerini sıralayalım;

  • Dirençler belirli bir tolerans değerine sahip olarak üretilirler. Genelde bu % +-5 değerindedir. Aslında bizim direncimiz tam olarak 100kΩ değerinde değil %5 hata payına sahip olarak üretildi.
  • Kullandığımız multimetrenin de ölçüm toleransı vardır. Cihazdan cihaza değişen bu tolerans değeri de bize bir miktar hatalı sonuç gösterecektir.

Direnç ölçümünde probların + veya şeklinde kullanımı yoktur. İstediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Eğtim serisinin önceki bölümü için bkz. Elektrik ve Elektronikte Ölçüm İşlemi-1.

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ