Mühendis Bilim / Eğitimler / Temel Elektronik / Elektrik ve Elektronikte Ölçüm İşlemi-4

Elektrik ve Elektronikte Ölçüm İşlemi-4

Hasan Eren EMİR | 1 Temmuz 2016, 17:48 | Temel Elektronik | 2481 görüntülenme

Multimetre İle Kapasite Ölçümü

Kapasite Ölçümü 1

Kapasite ve kapasitörler hakkında detaylı bilgi için bkz. Temel Devre Elemanları-2-Kapasitörler. Kapasitör ölçümü piyasada bulunan bir çok multimetre üzerinde bulunmuyor ne yazıkki. Böyle multimetrelerde kapasitelerin sadece sağlamlıkları hakkında fikir sahibi olabiliyoruz. Ölçüm işlemine geçmeden önce kapasite ölçümü bulunmayan multimetrelerde kapasite sağlamlık testinin nasıl yapıldığını ifade edeyim;

İlk olarak üzerindeki yükün boşaltılması için kapasitörün iki bacağı kısa devre edilir. Ardından multimetre kademesi direnç ölçüm (ohm) konumuna alınır. Problar kapasitörlerin bacaklarına temas ettirilir. Bu sırada multimetre ekranında anlık bir değer belirir ve zamanla giderek 0 a doğru azalır ve ardından tekrar artışa geçer.

Arıza Durumu: Eğer  ekranda sabit veya 0 gibi bir değer gözükürse yani değerde değişim olmazsa kapasite bozuktur.

Şimdi gelelim kapasite ölçüm kademesi bulunan multimetrelerde kapasite ölçmeye. İlk olarak multimetre kademesi kapasite konumunda (C) en yüksek skala değerine alınır. Problar kapasitörün iki bacağına değdirilir. Ekranda mantıklı ve ayrıntılı değer görebilmek için skala değeri küçültülebilir. Ölçülecek değerin multimetrenin ölçebileceği maksimum kapasite değerinden veya skala değerinden büyük olması halinde multimetre sonuç göstermeyecektir.

Probların multimetre üzerindeki konumu cihazdan cihaza farklılık gösterebilir. Fakat genellikle gerilim, direnç, mA seviyesinde  ölçüm yapılan ve en sık kullanılan düzende kullanılır. Bazı cihazlarda ise multimetre üzerinde kapasite ölçümü için ek olarak küçük bir bölme bulunur. Problar kullanılmadan kapasitör bacakları buraya temas ettirilerek ölçüm gerçekleştirilebilir.

Arıza Durumu:Eğer ölçtüğünüz kapasite değerinin multimetrenin ölçebileceği maksimum kapasite değeri içerisinde olduğundan eminseniz ve ekranda tüm kapasite skala değerleri için herhangi bir değer gözükmüyor ise kapasite bozuktur.

Eğtim serisinin önceki bölümü için bkz. Elektrik ve Elektronikte Ölçüm İşlemi-3.

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ