Mühendis Bilim / Bilim / Bilim İnsanları / Mucitler / Graham BELL’ in Ses Kaydına Ulaşıldı

Graham BELL’ in Ses Kaydına Ulaşıldı

Hasan Eren EMİR | 24 Ekim 2015, 23:46 | Bilim İnsanları / Mucitler | 1554 görüntülenme

90 yıl önce hayatını kaybeden telefonun mucidi Alexander Graham Bell’in 128 yıllık ses kaydına ulaşıldı. Graham Bell ses kaydının son kısmında ‘Sesimi duy, Alexander Graham Bell’ diyor. (Ses kaydını aşağıdaki videoda dinleyebilirsiniz)

Her ne kadar hepimiz onu telefonunun mucidi olarak tanısakta hayatı boyunca ses teknolojileri üzerine çok farklı, gelişmiş çalışmlara imza attı. Balmumu, folyo, plastik ve metal kartlar üzerine ses kaydı çalışmaları yapan Graham Bell’in bu çalışmları şimdiye kadar defişre edilememişti.

128 YILLIK SES KAYDI
Amerikan Tarihi Milli Müzesi’nin elinde bulunan Graham Bell’in bu kayıtları o dönemde neyle ve nasıl çalındığına dair bir bilgi yok ancak bilimadamları 3D görüntüleme teknolojisi ile ses kaydı yapılan bu farklı meteryalleri sanal ortama aktarmayı başardı.

‘SESİMİ DUY’
128 yıl öncesine ait olan bu kayıtların bir çok bölümü bozulmuş durumda olasada Graham Bell’in “Hear my voice, Alexander Graham Bell’ kelimeleri çok net duyulabiliyor.

SES KAYDI

https://www.youtube.com/watch?v=DobbAumpoXA

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ