Mühendis Bilim / Bilim / Biyoloji / Ahtapot Bu Dünyadan Değil!

Ahtapot Bu Dünyadan Değil!

Hasan Eren EMİR | 29 Haziran 2016, 18:06 | Biyoloji | 2575 görüntülenme

The University Of Chicago bilim insanlarının yaptığı son araştırmalar, ahtapot gen dizilimlerinin diğer canlılardan farklı olduğunu ortaya koydu. Ahtapot DNA’sı bu dünyadan değil!

The University Of Chicago bilim insanları, canlı bilimi biyolojide bir devrim yaratacak nitelikte araştırma sonuçları ortaya koydu.

Araştırmacılar, pek çok özelliği ile hem yaşadığı deniz habitatından, hem de kara habitatından ayrılan ahtapot canlısına dair ilginç bilgiler sundu.

Ahtapot

Ahtapotun gen dizilimi farklı

The University Of Chicago’dan Dr. Clifton Ragsdale, ahtapotların daha önce hiçbir canlıda karşılaşılmadığı üzere 33 bin protein koduna sahip bir genom bulundurduklarını belirtti.

Ahtapotların sıradışı beyne ve problem çözme yeteneğine sahip olduklarını ifade eden Dr. Ragsdale, benzer araştırmaların tüm 8 kollu canlılarda yapılacağını dile getirdi.

Ahtapot

Zıplayan gen olarak nitelendirilen transpozon genlere sahip ahtapotun, transpozonunu kendi içerisinde düzenleyebilme yeteneğine gösterebildiği kaydedildi. Yani bir nevi ahtapot, kendi genlerini değiştirebilme kabiliyetini barındırıyor.

The University Of Chicago’dan Caroline Albertin ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ahtapotunun genomunun, ufak değerler haricinde yeniden düzenlenmiş bir omurgasız genomu olarak görüldüğünü belirtti.

Bu olgunun gen düzenlenmesine örnek teşkil ettiğini söyleyen Albertin, durumun daha önce hiç karşılaşılmamış bir olgu olduğunu sözlerine ekledi.

Ahtapot

Ahtapotlara ilişkin araştırmaların gelecek süreçte devam edeceği Snopes’daki haberde yer aldı.

Kaynak: shiftdelete.net, http://shiftdelete.net/ahtapot-bu-dunyadan-degil-72896

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP
 1. Avatar
  Sevgi, 30 Haziran 2016 - 17:22 'de demiş ki:
  Sevgi

  Çok ilginç bir haber gerçekten Ahtopatlar ciddi anlamda da zaten farklı yapıları olan canlılar byük sayıda kol ve bacakları mevcut bunun dünyalı olduğuna inanmamıştım zaten:D

 2. Avatar
  levent, 30 Haziran 2016 - 04:31 'de demiş ki:
  levent

  ahtapotlar geneli şekil itibariyle ilgimi çekmiştir, bazı deniz kenarı yerlerde yenilen bu canlının yaşam biçimi, görünümü ve belgesellerde gördüğüm soğuk karakteri ile ben bile bilimsel bir araştırma yapmadan bu dünyaya çok uzak bir tür olarak gözlemlediğimi söyleyebilirim.


PAYLAŞ