Mühendis Bilim / Eğitimler / Temel Elektronik / Topraklama Olmadan Asla !

Topraklama Olmadan Asla !

Hasan Eren EMİR | 25 Ekim 2015, 15:31 | Temel Elektronik | 1697 görüntülenme

Topraklama, elektrik enerjisi ile çalışan cihazların herhangi bir elektrik kaçağı riskine karşı alınan oldukça önemli ve hayati bir önlemdir. Peki bu oldukça önemli olan topraklama nedir ? Nasıl gerçekleşir ? İşte bu yazımızda sizlere bu soruların cevabını vereceğiz.

Topraklama Nedir ?

Elektrik tesislerinde aktif olmayan bölümler ile sıfır iletkenleri ve bunlara bağlı bölümlerin, bir elektrot yardımı ile toprakla iletken bir şekilde birleştirilmesine topraklama denir.

Topraklama Olmadan Asla 2

Topraklamanın Amacı ?

Meydana gelebilecek herhangi bir hata durumunda oluşacak dokunma gerilimlerinin insan hayatını tehlikeye sokacak düzeyde olmasını önlemek veya bu durumları tamamen ortadan kaldırmaktır. Topraklama işleminde dikkat edilmesi gereken iki nokta vardır:

  • Topraklanacak cihaz ile referans toprak arasındaki direncin olabildiğince küçük olmasını sağlamak,
  • Cihazların, bina aksamının ve benzeri elemanların aralarında potansiyel farkı meydana gelmemesini temin etmektir.

Topraklama Olmadan Asla 3

Yıldırım etkilerine karşı topraklama önlemleri:

Yıldırımdan korunmak için yüksek gerilim topraklama tesisi kullanılmalıdır. Tüm aşırı gerilim koruma düzenlerinin, toprağa boşalma yolunun direnç ve endüktansı olabildiğince küçük tutulmalıdır. Bu nedenle topraklama elektroduna bağlantı olabildiğince düz ve kısa yoldan yapılmalıdır.


Siz değerli okurlarımız umarım topraklama konusunun ciddi manada hayati önemi olduğunu unutmaz ve evinizi, işyerinizi uzmanlar tarafından belirlenmiş ölçütlere uyarak topraklarsınız.

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ