Mühendis Bilim / Eğitimler / Arduino Dersleri / Arduino’ da PWM Sinyali ve Kullanımı

Arduino’ da PWM Sinyali ve Kullanımı

Hasan Eren EMİR | 3 Temmuz 2016, 16:54 | Arduino Dersleri | 4556 görüntülenme

Merhabalar. Arduino eğitimlerimizin bu bölümünde Arduino’ da PWM sinyalinin ne iş yaptığından ve nasıl kullanıldığından bahsedeceğiz. PWM hakkında detaylı bilgi için bkz. Elektrik Sinyalinin Yapısı.

Arduino Uno PWM Pinleri

Arduino’ da PWM sinyali dijital pinlerden bazıları ile sağlanır. Pinlerin PWM desteğini gösterir ifade olarak pin numaralarının yanına PWM ifadesi yazar. Arduino’ da PWM pinleri 0 ile 255 arasında değerler alırlar. Bu pinler dijital olmalarına rağmen IDE üzerinde program yazılırken

analogWrite(0 ile 255 arasında bir değer);

şeklinde analog gibi kullanılırlar. Bu durumun bir kaç sebebi vardır;

Çünkü dijitalde sadece 0 ve 1 ifadesi bulunur ve 0 ile 255 arasındaki değer alan bir ifade digitalWrite(255); gibi bir kod ile ifade edilemez.

PWM analog verinin dijitalleştirilmiş hali olarak düşünüldüğü ve 0 ve 1 den farklı değerler alabildiği için analogWrite(); komutu daha uygun ve mantıklı görülmüştür.

PWM 0 – 255 Değerinin Grafiksel Olarak Karşılığı

Arduino PWM

Yukarıdaki grafikte göreceğiniz üzere 0 – 255 değerleri PWM sinyalinin duty cycle değerini ifade ederler.

Arduino’ da PWM Ne İşe Yarar?

Örneğin Arduino’ da potansiyometre ile bir ledin parlaklığı ayarlanmak istensin. Analog olarak okunan potansiyometre değeri PWM sinyaline dönüştürülüp lede uygulanarak bu işlem yapılabilir. Arduino eğitimleri boyunca PWM sinyali bir çok yerde karşımıza çıkacak. O yüzden PWM mantığını iyi anlamak gerekiyor.

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP
 1. Avatar
  lubade, 30 Nisan 2018 - 20:43 'de demiş ki:
  lubade

  güzel bi açıklama olmuş,benim size sorum olacaktı,ben 2 sevıyelı 3 fazlı pwm ınverter yapmaya calısıyorum bıtırme projesı olarak fakat ardunıodakı yazılım kısmını yapamadım bu konuda yardımcı olursanız sevınırım

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 24 Mayıs 2018 - 22:43 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Kişilerin kendini geliştirmesi için çaba göstermesi gerektiğine inandığımdan doğrudan kod paylaşımı yapmıyorum. Üstelik buna yetişebilmemde mümkün olmadığından sözel olarak yol göstermeye çalışıyorum. Bir diğer makalemde pwm kullanımına örnek bir proje gerçekleştirmiştim. Şu linkten inceleyebilirsiniz.

 2. Avatar
  aybiçe, 13 Aralık 2017 - 11:58 'de demiş ki:
  aybiçe

  tebrikler basit bir dille çok güzel anlatılmış

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 13 Aralık 2017 - 22:32 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Teşekkürler. Faydalı olması dileğiyle…

 3. Avatar
  Mücahit, 16 Kasım 2016 - 22:58 'de demiş ki:
  Mücahit

  Açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkür ederim.

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 20 Kasım 2016 - 08:10 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Rica ederim. Faydalı olabiliyorsak ne mutlu bize 🙂


PAYLAŞ