Mühendis Bilim / Gelişmeler / Uygulama / Yazılım / Programlama / Android, Hackerları Zengin Ediyor!

Android, Hackerları Zengin Ediyor!

Hasan Eren EMİR | 4 Temmuz 2016, 12:45 | Uygulama / Yazılım / Programlama | 1673 görüntülenme

Android için yazdıkları virüs ile Google Play Store’da terör estiren hacker grubunun günlük kazandığı para dudak uçuklatan cinsten. Ülkemizi de tehdit eden virüsün ayrıntıları haberimizde.

Android 1 Milyarı aşkın kullanıcısıyla küresel bir işletim sistemi. Açık kaynak kodlu olması ve bilinçsiz kullanıcıları nedeniyle hackerların tercih ettiği bir platform.

Peki bir Android virüsü ne kadar gelir sağlayabilir? Cheetah Mobilebünyesinde çalışan güvenlik araştırmacıları tarafından keşfedilen yeni virüs bizlere Android dünyasından kazanabilecek paranın neredeyse limitsiz olduğu gösterdi.

2014 yılından beri yayılmaya devam eden Hummer isimli virüs, Google Play Store‘daki bazı uygulamalarda da mevcut.

Hummer Virüsünün Günlük Bulaşma Seviyesi

1 günde dünya çapında yaklaşık 1 milyon yeni cihaza bulaşan bu virüs, çeşitli reklam veya sponsorlu uygulama faaliyetleriyle cihaz başına 50 centkazandırıyor. Basit bir matematik ile hackerın günlük kazancı 500.000 Dolar olarak karşımıza çıkıyor.

Yaklaşık 1.5 Milyon TL yapan miktar sadece 24 saat için inanılmaz yüksek bir kazanç. Kaldırılması neredeyse imkansız bir şekilde cihazınıza hakimiyet kuran virüs maalesef ülkemizde de yaygın.

Şirketin verdiği verilere göre ülkemizde de yaklaşık 65.000 cihaz Hummer virüsünden etkilenmiş durumda ve bu sayı her geçen gün artmaya devam ediyor.

Kaynak: shiftdelete.net, http://shiftdelete.net/hackerlar-android-den-500000-dolar-kazaniyor-73053

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ