Mühendis Bilim / Gelişmeler / Tıp / Sağlık / Biyomedikal / Çenesi Yazıcıdan Çıktı!

Çenesi Yazıcıdan Çıktı!

Hasan Eren EMİR | 5 Temmuz 2016, 16:50 | Tıp / Sağlık / Biyomedikal | 1553 görüntülenme

Tıp ve teknoloji bir arada çalıştığında, çözülmez sanılan tüm problemler çözülüyor. Karşınızda çenesi üç boyutu yazıcıyla yapılmış Anderson!

Tıptaki gelişmeler, teknolojiyle çok daha kullanışlı ve hızlı bir şekilde ilerliyor. Günümüzün en belalı hastalıklarından olan kanserin verdiği zararları minimize etmek, yine teknoloji sayesinde oldu.

Dijital çene

Indiana Üniversitesi’nden Dr. Travis Bellicchi, hastası Anderson için üç boyutlu yazıcıdan bir çene üretti. Dilinde çıkan kanserden ötürü gördüğü tedavide radyasyonun yan etkilerinden dolayı çenesini kaybeden Anderson, artık üç boyutlu yazıcıyla yapılmış bir çeneye sahip.

Gayet doğal görünüyor

Çenenizi kaybettiğinizde normalde elinizde fazla seçeneğiniz olmaz. Ancak Bellicchi sayesinde Anderson, doğal görünen ve aşırı uyumsuz durmayan bir çeneye sahip oldu. Hafifliğiyle de öne çıkan ürünün, yüze yerleştirilirken de abes kaçmaması için deriyle temas edecek noktalarına ek özen gösterildi.

3 Boyutlu Yazıcı İle Çene Yapıldı

İlk değil

Tıp alanında üç boyutlu yazıcılardan ilk faydalanan Anderson değil. Bir iş kazasında kulağını kaybeden bir adama, 6 hafta içerisinde üç boyutlu yazıcıdan doğal görünen bir kulak yapılmıştı. Bunun dışında bilinen 5 kişiye daha üç boyutlu yazıcılar sayesinde protez üretildi.

Tıp ile teknolojinin uyumu, insanların daha az acı çekmesi için gereken en büyük özellik. Görünüşe göre ileride herhangi bir uzuv kaybı çok da dert olmayacak.

Kaynak: shiftdelete.net, http://shiftdelete.net/cenesi-yazicidan-cikti-73067

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ