Mühendis Bilim / Gelişmeler / Araçlar / Solar Impulse 2 Dünya Turunu Tamamladı

Solar Impulse 2 Dünya Turunu Tamamladı

Hasan Eren EMİR | 26 Temmuz 2016, 18:30 | Araçlar | 1842 görüntülenme

3D modelleme tarafında dünya lideri markalardan olan Dassault Systemes isimli şirket, tasarladığı hava aracı ile 43.000 kilometre yolculuk yaptı ve bu yolculuk başarı ile tamamlandı.

Solar Impulse 2 Pasifik'i Geçti

3D teknolojisi gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Evlerimize kadar giren 3D yazıcılar ile bir çok tasarımı kolayca yapabilmek mümkün durumda.

Belkide 3D yazıcıların en büyük yararını sağlık sektöründe görüyoruz ve görmeye de devam edeceğiz. Öte yandan havacılık sektöründe de 3D teknolojisi ile ilginç gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Solar Impulse 2 Modeli

Fransa‘da bulunan Dassault Systemes isimli şirket, yaklaşık 12 yıldır üzerinde çalıştığı Solar Impulse 2 isimli projede mutlu sona ulaşmayı başardı.

Geliştirilmesinde ”Engineered to Fly” çözümünün kullanıldığı yapıda rekor uçuş gerçekleştirilmeden önce sanal olarak deneyimler ve testler yapıldığı için ilk denemede başarılı olmanın yolu açılmış oldu.

500 saatlik bir uçuşu sıfır yakıtla tamamlayan araç içerisinde 2 adet pilot bulunuyordu. Üzerinde bulunan 269 m2’lik solar güneş paneli sayesinde enerjisini güneşten alarak yolculuğu tamamlayan aracın böylece çevreye de bir zararı bulunmuyor.

Solar Impulse 2 isimli hava taşıtı, 9 Mart 2015‘de çıktığı 17 bacak, 43.000 kilometrelik yolculuğu başlangıç noktası Abu Dabi‘ye 26 Temmuz 2016‘da inerek tamamlamış oldu.

Bu deneyimin ve 12 yıllık tasarım projesinin başarıyla tamamlanmasının gurur verici olduğunu söyleyen Dassault Systemes Başkanı ve CEO‘su Bernard Charlès, bunun havacılık alanında bir dönüm noktası olduğu aktarıyor.

Kaynak: shiftdelete.net, http://shiftdelete.net/solar-impulse-2-dunya-turunu-tamamladi-73764

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ