Mühendis Bilim / Arduino Çeşitleri / Kart Tanıtımı: Arduino Micro

Kart Tanıtımı: Arduino Micro

Hasan Eren EMİR | 30 Temmuz 2016, 16:13 | Arduino Çeşitleri | 2078 görüntülenme

Arduino’ nun boyut olarak en küçük kartlarından olan Micro boyutunun aksine çok işlevsel bir kart olma özelliğine sahip. Hemen kart görünüşü ile tanıtıma başlayalım;

Görünüş

Micro

Micro, UNO modeli ile neredeyse aynı özelliklere sahip bir kart. Besleme gerilimini micro-usb porttan sağlayan micro, 5V çalışma gerilimine sahip. 16Mhz saat hızı ve üzerinde bulunan 8-bit ATmega 32U4 mikrodenetleyici ile birlikte geliyor.

Dahili usb haberleşme özelliğine sahip olan bu mikrodenetleyici sayesinde, usb haberleşme için ek bir usb-seri iletişim işlemcisine gerek duyulmuyor. (UNO’da ek işlemci mevcut) Bu sayede Micro’ yu micro-usb portundan bilgisayarınıza bağlayarak direk olarak programlamaya başlayabilirsiniz.

Kart programlaması arduino derslerinde göstermiş olduğumuz Arduino IDE ile yapılıyor. Bu derslerde gerçekleştirdiğimiz projeleri Micro ile de rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Micro üzerinde bazı pinlerin özel durumları vardır onlardan bahsedelim. A0-A5 pinleri Uno da olduğu gibi kartın analog kısmındadır, A6- A11 pinleri ise 4,6,8,9,10 ve 12. dijital pinlerdir. Micro üzerindeki tüm analog pinleri hem analog hem dijital olarak kullanabilirsiniz.

UNO ile aynı performansı sergileyecek ve daha fazla pin sayısına ihtiyaç duyacağınız veya boyutun önemli olduğu projelerinizde Micro çok iyi bir tercih olarak gözüküyor.

Teknik Özellikler

Mikrodenetleyici ATmega32U4
Çalışma Gerilimi 5V
Önerilen Adaptör Giriş Gerilimi 7-12V
Adaptör Giriş Gerilim Sınırı 6-20V
Dijital Pin Sayısı 20
PWM Pin Sayısı 7 (8-bit çözünürlüğe sahip)
Analog Pin Sayısı 12 (10-bit çözünürlüğe sahip)
Giriş Çıkış Pinleri Başına Akım 20 mA
3.3V Pin İçin Akım 50 mA
Flash Hafıza 32 KB (ATmega32U4)
4 KB bootloader tarafından kullanılır
SRAM 2.5 KB (ATmega32U4)
EEPROM 1 KB (ATmega32U4)
Saat Hızı 16 MHz
Uzunluk 48 mm
Genişlik 18 mm
Ağırlık 13 g

Pinout Diagram

Arduino Micro Pinout Diagram

Dosyalar / Bağlantılar

Dosya ve bağlantılar arduino resmi sayfasından alınmıştır.

  1. Micro Şematik Çizim (pdf)
  2. Eagle Dosyları (zip)
  3. Micro Kart Boyutları (dxf)
YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ