Mühendis Bilim / Gelişmeler / Tıp / Sağlık / Biyomedikal / IBM, Yapay Sinir Hücresi Üretti!

IBM, Yapay Sinir Hücresi Üretti!

Hasan Eren EMİR | 9 Ağustos 2016, 22:41 | Tıp / Sağlık / Biyomedikal | 1924 görüntülenme

IBM araştırmacıları, yapay zeka çalışmaları kapsamında yapay bir sinir hücresi üretiminde bulundular. IBM nöronu nerede kullanmayı planlıyor?

New York, ABD merkezli teknoloji şirketi IBM, önemli ölçüde güvenilir malzemelerden mikroskobik boyutta bir sinir hücresi üretti.

IBM‘nin Zürih merkezli laboratuvarı üretimini gerçekleştirdiği nöronların sinyal aktarımı simüle edilerek organik beyinlerde çalışabilirlik düzeyini ölçmek için 500 adet prototip oluşturuldu.

Araştırmacılar; diğer yapay zeka hücrelerinde olduğu üzere elementlerin gerçek kilometre taşlarına oturması için henüz erken bir aşamada olduklarını kaydettiler.

IBM’in bu başarısını önemli kılan olay ise üretilen nöronların birkaç nanometre küçültülmesi halinde hala düşük enerji ile etkinleştirilebilmesinden ileri geliyor.

Yapay Sinir Hücreleri

Yapay sinir hücresi nasıl oluşuyor?

Organik sinir hücreleri absorbe enerjiyi belli miktarlarda almak için sinyaller yardımıyla hareket kabiliyetlerini sağlıyorlar.

IBM sürümü sinir hücresi ise Germanyum-Antimon-Tellerium (GST) elementlerinden oluşan optik diskler yardımıyla meydana getiriliyor. Mevcut GST‘ye yeterli ısı verilmesinin ardından bir kristal iletkene amorf izolatör yardımıyla gelen fiziksel faz değişime uğruyor.

Sahte membran kristal fazın değişikliğe uğramasının ardından sinyallerden geçen amorfiye geri dönüyor. Bu sayede yapay nöronlar, organik nöronların işlevine sahip olmuş oluyor.

Yapay Sinir Hücresine Daha Yakından Bakın

IBM araştırmacıları söz konusu çalışmalarının, gelecek süreçteki araştırmalara öncülük edebileceğini öne sürüyorlar.

Bilim insanları yapay nöronların; paralel işlem tasarımları, taklit bilgisayarlar oluşturmak, karar alma-işleme, duyusal bilgi yaklaşımı gibi organik nöronlara ait işlemleri yerine getirebileceğini ifade ediyorlar.

Kaynak: shiftdelete.net, http://shiftdelete.net/ibm-yapay-sinir-hucresi-uretti-74052

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ