Mühendis Bilim / Gelişmeler / Uzay / 2016 Perseid Göktaşı Yağmuru Başladı

2016 Perseid Göktaşı Yağmuru Başladı

Hasan Eren EMİR | 13 Ağustos 2016, 12:00 | Uzay | 1941 görüntülenme

Bu yılın en görkemli göktaşı yağmuru başladı. Perseidlerin bu adla anılmalarının nedeni,Perseus (Kahraman) takım yıldızından geliyorlarmış gibi görünmelerinden kaynaklanıyor. 12 Ağustos’ta en yoğun döneminin yaşanacağı Perseid göktaşı yağmuru gözlemi ile ilgili sıkça sorulan sorular için küçük bir hatırlatma yapalım.

Ne zaman izlenebilir?

Perseidler her sene aynı tarihlerde gezegenimize misafir oluyorlar. Bu yılki göktaşları 23 Temmuz civarında Dünya’ya ulaşmaya başladı; ancak gökyüzünde kayan yıldız görmek isteyenlerin şansının en yüksek olacağı tarihlerin 9 Ağustos ile 15 Ağustos tarihleri arasında olduğu söylenebilir. Perseidl meteorları, özellikle Kuzey Yarıküreden izlemeye uygun.

Gözlemlerin doruk noktasının yaşanacağı gece ise 11 Ağustos’u 12 Ağustos’a bağlayan gece. Özellikle gece saat 1 ile 4 arasında gökyüzüne bakmakta olanların, şayet ışık kirliliği olmayan bir bölgedelerse, kayan yıldız olarak bilinen bu göktaşlarına tanık olacaklardır. Şu anda beklenen oran, saatte 50 kayan yıldız düzeyinde!

Nasıl izlenebilir?

Kayan yıldızları görmek için mümkün olduğunda karanlık alanlarda olmak gerekiyor. Şehirde olanlar için ise yapacak pek fazla birşey yok ama yine de göktaşı görme olasılıkları bulunuyor. Gözlerin karanlığa alışması için en az 30 dakikalık bir zaman ayırmak yararlı olabilir. Gözlem süresi uzadıkça, göktaşı görme olasılığı da artacaktır.

Göktaşları gökyüzünün herhangi bir noktasında belirebilirler. Yine de dikkatinizi belli bir bölgede tutmaya karar verdiyseniz,ufuktan yukarı doğru üçte ikilik bir kısmı tercih edebilirsiniz; tabi orada aşırı bir ışık kirliliği yoksa. Meteorların geliyor gibi göründüğü Perseus takım yıldızı, gökyüzünün tepesi çevresinde dönüyor olacak.

Perseidlerin kökeni nedir?

Her Ağustos’ta yaşadığımız bu yağmurları, 109P/Swift-Tuttle kuyruklu yıldızına borçlu olduğumuz söylenebilir. İlk kez 1862’de, gökyüzünde Polaris kadar parlak görüldüğü sırada keşfedilen bu kuyruklu yıldız, güneş çevresindeki dolanımını 133 yılda tamamlar. Daha sonra 1992’de gözlemlenmişti ve bir dahaki karşılaşmamız 2126’da olacak.

Her yıl Ağustos’un ikinci haftası civarında Dünya, Swift-Tuttle’ın enkaz bulutuna girer. Enkazın büyük bölümü öylesine küçük parçalardan oluşur ki, atmosferde anında yanıp gider. Daha iri boyutlardaki buz ve kaya parçalarının yanması ise biraz zaman alır ve böylece bize bu güzel görsel şöleni sunarlar!Uranometria

Johann Bayer’in 1603 yılında yayımlanan “Uranometria” adlı yapıtında yer alan bu çizimde Kahraman (Perseus) takım yıldızı görülüyor.

Kaynak: bilimfili.com, http://bilimfili.com/2016-perseid-goktasi-yagmuru-basladi/

İleri Kaynak: Ars Technica, “How to watch the Perseid meteor shower“, http://arstechnica.co.uk/science/2016/08/how-to-watch-the-perseid-meteor-shower/

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ