Mühendis Bilim / Gelişmeler / Teknoloji / Raspberry’de TRT Bandrol Uygulaması

Raspberry’de TRT Bandrol Uygulaması

Hasan Eren EMİR | 25 Ağustos 2016, 18:10 | Teknoloji | 2308 görüntülenme

Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar neticesinde üzerinde televizyon ya da radyo alıcısı bulunan cihazlara uygulanan TRT bandrolü uygulaması genişletildi.

Önceki uygulamadan farklı olarak üzerinde dahili radyo veya televizyon alıcısı bulunmayan fakat internet gibi harici yöntemlerle radyo veya televizyon yayınlarına erişebilen cihazlarda da TRT bandrolü uygulaması yapılacak.

Yeni uygulama, internet yolu ile radyo veya televizyon yayını alabilen telefonları ve bilgisayarları etkiliyor.

2012 yılından itibaren Türkiye’de satışa sunulan mini bilgisayar olarak adlandırılan Raspberry Pi modelleri de bu kapsama girmektedir. Yapılan düzenleme ile Raspberry’ler artık normal fiyatı üzerinden %2 TRT bandrolü ek ücretine tabi tutulacaklar.

Üzerinde TRT bandrolü bulunan Raspberry ürünleri gümrük işlemlerinin yasal olarak yapıldığının da göstergesi olacak. Aksi takdirde vergisi ödenmeyen Raspberry Pi’ler yasa dışı şekilde ülkemize sokulmuş ve vergilendirmeye tabi tutulmamıştır.

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ