Mühendis Bilim / Gelişmeler / Tıp / Sağlık / Biyomedikal / Tek Dokunuşla Hasar Görmüş Doku İyileşmesi

Tek Dokunuşla Hasar Görmüş Doku İyileşmesi

Hasan Eren EMİR | 12 Kasım 2017, 17:34 | Tıp / Sağlık / Biyomedikal | 1450 görüntülenme

Filmlerde süper kahramanların veya mutantların saniyeler içerisinde kendilerini iyileştirdiklerine hepimiz şahit olmuşuzdur. Peki gerçekte böyle bir durumun olmasını hangimiz düşünebilirdi?

Ohio State Üniversitesi araştırmacıları bunu düşünmüşe benziyor. Öyleki geliştirdikleri teknoloji tam olarak bu işi yapıyor. Tissue Nanotransfection (Doku Nanotransfeksiyonu) ismini verdikleri bu teknolojinin vücuttaki her hücreyi onarabildiği söyleniyor. Ayrıca bu teknoloji sadece hasarlı dokuyu iyileştirmekle kalmıyor, yaşlanmış dokuları onarabiliyor, gen terapisinde kullanılabiliyor, kan damarları ve sinir hücrelerinin fonksiyonunu da artırabiliyor.

Cilt yüzeyine yerleştirilen ve küçük bir elektrik akımıyla çalışan bu mucize çip sayesinde cilt hücrelerine DNA ve/veya RNA enjekte edilerek belirli bir genetik kod giriliyor. Böylece cilt hücrelerinin yaralanan ya da hastalığın tedavisi için gereken hücrelere dönüşmesi sağlanıyor. Kimya ve biyomoleküler mühendisi Prof. James Lee ‘nin yardımcı liderliğini ettiği çalışmada fareler ve domuzlar üzerinde çalışıldı. Araştırmacılar deri hücrelerini yeniden programlayarak, kan akışının bozulduğu yaralanmış ayaklardaki kan hücrelerine dönüşmelerini sağladı.  Yaralı ayaktaki kan damarları 1 hafta içinde oluşmaya başlarken, ikinci haftada ayak kurtulabildi. Ayrıca beyin hasarı geçiren farelerde yapılan deneylerde, yeniden programlanan cilt hücrelerinin sinir hücrelerine dönüşmesi sağalandı ve farelerin iyileşmesine yardımcı oldu.

Nature Nanotechnology Dergsi’ nde yayınlanan bu mucize teknolojinin, insanlar üzerindeki klinik çalışmalarının ise yakında başlayacağı öngörülüyor.

Araştırma Referansı : Daniel Gallego-Perez, Durba Pal, Subhadip Ghatak, Veysi Malkoc, Natalia Higuita-Castro, Surya Gnyawali, Lingqian Chang, Wei-Ching Liao, Junfeng Shi, Mithun Sinha, Kanhaiya Singh, Erin Steen, Alec Sunyecz, Richard Stewart, Jordan Moore, Thomas Ziebro, Robert G. Northcutt, Michael Homsy, Paul Bertani, Wu Lu, Sashwati Roy, Savita Khanna, Cameron Rink, Vishnu Baba Sundaresan, Jose J. Otero, L. James Lee, Chandan K. Sen. Topical tissue nano-transfection mediates non-viral stroma reprogramming and rescue. Nature Nanotechnology, 2017; DOI: 1038/nnano.2017.134

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP
 1. Avatar
  Nesrin, 29 Mart 2018 - 17:42 'de demiş ki:
  Nesrin

  Çaışmanızı çok beğendim ve yeni okumaya başladım. Tebrik ediyorum. Daha çok okuyacağım inşallah. Yazılarınızı radyo programımda kullanabilir miyim?
  Kolaylıklar,
  İyi Çalışmalar

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 10 Nisan 2018 - 10:55 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Kaynak belirtmek koşuluyla elbette kullanabilirsiniz. Bu tür bilimsel çalışmaları ne kadar kişiyle paylaşabilirsek o kadar amacımıza ulaşmışız demektir ☺


PAYLAŞ