Mühendis Bilim / Bilim / Bilim İnsanları / Mucitler / İbn-i Heysem ve Işık Uygarlığı

İbn-i Heysem ve Işık Uygarlığı

Hasan Eren EMİR | 24 Aralık 2015, 18:08 | Bilim İnsanları / Mucitler | 3087 görüntülenme

Dönemin araştırma ve bilim merkezi olan coğrafyada, Basra’ da doğan Hasan İbn-i Heysem sayesinde insanlık ilk defa ışığın doğası hakkında bilgilere ulaşmıştır.

Bilim İnsanları

Kendi devrinde yazılmış olan hiçbir eser onu tatmin etmemiş ve araştırmalara sevk etmiştir. Gözlem ve matematiği birleştirerek kuramlarını bilimsel olarak şekillendirmesi sebebiyle “ilk bilim insanı” olarak nitelendirilmesini sağlamıştır. Optik alanına duyduğu büyük ilgi sebebiyle, ışığın kırılması, yansıması ve fotoğraf makinesinin temelini oluşturan karanlık oda konularına kadar araştırmalar yapmıştır.

Karanlık Oda Deneyi

Devrinde ışığın sonsuz hıza sahip olduğu düşünülürken o, sınırlı bir hıza sahip olduğunu, ve ışığın çok yoğun ortamda daha yavaş ilerleyeceğini öngerecek kadar kendisini geliştirmiştir. Kendisinden 600 yıl kadar sonra yaşamış olan Descartes, ışığın yoğun ortamda daha hızlı hareket edeceğini düşünmüş ve İbn-i Heysem’ in gerisinde kalmıştır.

Mercekler

Bundan 1050 yıl önce yaşamış olan bilim insanı, günümüzde üretilen optik cihazların, merceklerin ve prizmaların temel dayanağını oluşturmuştur.

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ