Mühendis Bilim / Gelişmeler / Robotik / Transformers Artık Hayal Değil

Transformers Artık Hayal Değil

Hasan Eren EMİR | 24 Ekim 2015, 23:58 | Robotik | 1493 görüntülenme

Harvard ve MIT bilim adamları, insan müdehalesi olmadan, origami(kağıt katlama sanatı) ile düz levha şeklinden 4 dakika içerisinde kendisini 3 boyutlu hâle getiren robot geliştirdiler.(Videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz)

Başlangıç

Mühendis ekibi robotu oluşturmak için küçük kağıt parçaları ve Shrinky Dinks (çiziminin ardından ısıtılınca sertleşip plastikleşen bi malzeme) kullandı.Harvard Üniversitesi’nde Biyolojik Canlı Mühendisliği, fakülte üyesi olan yazar Rob Wood, “Kendini bir araya getirebilen bir robot yapmak ve hatta bunun için bir fonksiyonu dahi gerçekleştirebilmek bir dönüm noktası ve bu yıllardır takip ettiğimiz bir iş.” sözlerini sarf etti.

Transformers

Egzotik Potansiyel

Harvard School of Engineering and Applied Sciences (Harvard Uygulamalı Bilimler ve Mühendislik Okulu) da doktora yapan öncü yazar Sam Felton, “Onlarca robotik uydu parçasını hayal edin. Böylece onları uzaya gönderebilir ve anında uzaktan birleştirip bir bütün haline getirebiliriz; fotoğraflar çekebilirler, veri depolayabilirler ve daha fazlasını da yapabilirler.” sözleriyle bu ilerlemenin oldukça egzotik potansiyele de sahip olduğunu belirtiyor.

Uydu

Üretim

Ekip en uygun tasarımı ve şablonu oluşturmak için bilgisayar tasarım araçlarını kullandı ve yaklaşık 40 prototipten sonra Felton kendini birleştirebilen ve yürüyebilen bir tasarıma karar verdi. Koyu baskı yapan bir lazer yazıcı ve kendi elleriyle levhaları üretmeye başladı. Origaminin kullanıldığı bir metot sayesinde çok ince ayrıntılar ile oluşturulan bu tasarımı bir araya getirmek sadece 2 saat alıyor. Ayrıca ekip origami ile standart “cıvata-somun” birleşiminden de uzak kalmış oluyor. Bu sayede tasarım, düz bir levhaya 2 motor, 2 batarya ve bir de robotun beyin görevini görecek mikro-denetleyici eklenmesi ile tamamlanıyor. Artık transformers çok ta uzak bir hayal değil gibi gözüküyor.

Konu Videosu

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ