Mühendis Bilim / Eğitimler / Arduino Dersleri / Arduino İle Programlamaya Başlarken

Arduino İle Programlamaya Başlarken

Hasan Eren EMİR | 30 Aralık 2015, 13:15 | Arduino Dersleri | 2594 görüntülenme

Merhabalar. Arduino eğitimlerine devam ediyoruz. Öncelikle daha önceden yayınladığımız Arduino Nedir? ve Arduino Bilgisayar Bağlantısı konularını okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu konuları okumanız Arduino hakkında size temel bilgiler kazandıracaktır. Gelelim şimdiki konumuza; Arduino programlamasında bilmemiz gereken temel kavramları ve IDE üzerindeki  temel işlemleri anlatacağız. Öncelikle Arduino IDE ekranını açıyoruz;

Arduino IDE

  • Program penceresinin başlığına bakarsanız 1 ile işaretlediğim alanda “sketch” yazdığını göreceksiniz. Arduino üzerinde yazılan programlar sketch olarak adlandırılıyor ve bu program dosyalarının uzantısıda “.ino” dur.
  • 2 ile işaretlediğim alan artık neredeyse tüm programlarda bulunan “araçmenüsü (toolbar)“. Bu alandan Arduino IDE üzerindeki genel ayarlamaları ve işlemleri yapabilirsiniz.
  • 3 ile işaretlediğim buton “doğrulama (verify)” işlemi yapıyor. Kodlarımızı yazdıktan sonra bu butona tıklayınca hatalarımızı 10 ile işaretlediğim siyah alanda bize gösteriyor ve düzeltmemize yardımcı oluyor.
  • 4 ile işaretlediğim buton “yükleme (update)” işlemi yapıyor. Kodlarımızı yazdıktan sonra bu butona basınca ilk olarak doğrulama butonunun yaptığı işlemi yapıyor ve eğer kodlarımızda hata yok ise sketchimizi arduino kartına yüklüyor.
  • 5 ile işaretlediğim buton “yeni (new)” butonu. Yeni sketch açmamızı sağlıyor.
  • 6 ile işaretlediğim buton “aç (open)” butonu. Önceden yazılmış bir sketchi açmamızı sağlıyor.
  • 7 ile işaretlediğim buton “kaydet (save)” butonu. Yazdığımız sketchi .ino uzantısı ile kaydetmemizi sağlıyor.
  • 8 ile işaretlediğim buton “seri port ekranı (serial monitor)” butonu. Yazdığımız verilerin ve haberleşme işleminde gelen ve giden verilerin doğruluğunu test edebileceğimiz bir ekran. (ileride daha ayrıntılı şekilde anlatılacaktır)
  • 9 ile işaretlediğim büyük alan sketchimizi yazdığımız asıl kısım. Bu alanda bir kaç şeye değinmem gerekiyor; void setup ve void loop kod öbekleri.

 

void setup kod öbeği altına yazacağımız kodlar arduinomuz ilk çalışıtığında veya arduino kartı üzerindeki reset butonuna basınca tek seferlik çalışacak olan kodlar. Burada pin lerin çıkış veya giriş olma durumu gibi tek seferde kullanılacak tanımlamalar yapıyoruz.

void loop kod öbeği altına yazacağımız kodlar ise void setup ta yapılan işlemlerin ardından arduinomuz çalıştığı veya herhangi bir müdehale olmadığı müddetçe çalışmasını sürekli olarak devam ettirecek adından da anlaşılacağı üzere loop yani döngüleri içeriyor.

void setup ve void loop kod öbekleri aklınıza tam olarak oturmamış olabilir. Fakat bundan sonra sürekli bu kod öbekleri ile çalışacağımız için uygulamalarda ne işe yaradıklarını daha iyi kavrayacaksınız. Bu anlattıklarım ile artık sketch yazma işlemini hazır hale gelmiş bulunuyoruz. Bir sonraki eğitimde görüşmek dileğiyle 🙂

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ