Mühendis Bilim / Eğitimler / Arduino Dersleri / Arduino’da Analog/Dijital Giriş Çıkış İşlemleri

Arduino’da Analog/Dijital Giriş Çıkış İşlemleri

Hasan Eren EMİR | 19 Şubat 2016, 22:29 | Arduino Dersleri | 8840 görüntülenme

Merhabalar! Bugünkü yazımızda arduino üzerinde analog/dijital giriş çıkış işlemlerini öğreneceğiz. Anlaşılır ve akılda kalıcı olması nedeniyle eğitimlerimi genelde proje üzerinden giderek anlatmaya çalışıyordum. Konunun öneminden dolayı ek olarak bu yazıyı yazma gereği duydum. Artık başlayalım 🙂

Dijital Dünya

Bilindiği üzere dijital dünya ikili sayı sistemine yani bunu genişletirsek; 1-0 veya doğru-yanlış veya var-yok veya çok-az şeklinde değerlere sahip olarak tanımlanıyor. Örnekleyecek olursak bir işlemin yapılmasını istiyorsanız dijital pine 1 değerini gönderirsiniz ve uygun kod öbekleriyle işlemlerinizi yaptırırsınız. İşlemin yapılmasını istemiyorsanız 0 değerini gönderirsiniz ve işleminiz o noktada kesilir.

Analog Dünya

Analog dünya ise biraz daha farklı bir yapıya sahip; 0-1023 üzerinde değerlere sahip olacak şekilde geniş bir aralığı bulunuyor. Dijital dünya ile ayrım yapmak istersek şöyle örnekleyebiliriz; elinizde bir ürün varlığı ve yokluğunu dijital dünyada açıklayabiliyoruz. Fakat bu üründen çok sayıda veya az sayıda var diyebilmemiz için analog dünyaya ihtiyaç duyuyoruz. Bununla birlikte farklı bir örneklemeye daha ihtiyaç duyuyorum; günlük yaşantımızda var veya yok un yanında bir çok değerle ve ihtimalle karşı karşıya gelebiliyoruz bu değerlerin ve ihtimallerin kontrol edilmesi yine analog dünya sayesinde mümkün oluyor.

Arduino’da Dijital İşlemler

Eğitimlerimizde kullandığımız Arduino UNO kartında, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 olmak üzere 14 adet dijital pin bulunuyor. Bu pinler HIGH(yüksek) ve LOW(alçak) değerlerini alıyor ve veriyor. Pinleri giriş olarak kullanmak için void setup altında pinMode(pinno, INPUT); çıkış olarak kullanmak için pinMode(pinno, OUTPUT); kodlarını ve void loop altında genel olarak digitalWrite(); ve digitalRead(); kodlarını kullanıyoruz.

Arduino UNO Üzerinde Dijital Pinler

Arduino’da Analog İşlemler

Eğitimlerimizde kullandığımız Arduino UNO kartında  A0, A1, A2, A3, A4, A5 olmak üzere 6 adet analog pin bulunuyor. Bu pinler 0 ile 1023 arasında toplam 1024 adet sayısal değer alıyor ve veriyor. Pinleri giriş olarak kullanmak için void setup altında pinMode(pinno, INPUT); çıkış olarak kullanmak için pinMode(pinno, OUTPUT); ve void loop altında genel olarak analogWrite(); ve analogRead(); kodlarını kullanıyoruz.

Arduino UNO Üzerinde Analog Pinler

Bu eğitimimizde arduinoda sık kullandığımız temel bilgileri vermeye çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Sonraki eğitimde görüşmek dileğiyle 🙂

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP
 1. Avatar
  necmi şentuna, 20 Haziran 2019 - 20:25 'de demiş ki:
  necmi şentuna

  Hasan Hocam Selamlar
  arduino pro mini de digital cikis 5 volt gosterirken, yüke baglandığında 2.4V a düsüyor sebebi veya çözümü konusunda yardımcı olabilir misiniz? öneriniz nedir ?
  daha önce boyle bir sorun yoktu, ne oldu da artık bu sorun oluştu anlamadım bi türlü

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 25 Haziran 2019 - 11:25 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Eğer çıkışı PWM olarak vermiyorsanız, farklı bir yük kullanmayı deneyin. Bu arada kullandığınız yükün değerinin çok küçük olmamasına dikkat edin. Aksi durumda kısadevreye sebebiyet verebilirsiniz ki belki de daha önceden bunu yaptınız ve mikrodenetleyiciye zarar verdiniz. Test için basitçe seri bağlı 100ohm luk bir direnç ve led bağlantısı gerçekleştirip pinle toprak arası gerilimi ölçebilirsiniz. Bu arada sadece direnç uçlarında veya led uçlarında ölçüm yaparsanız farklı değerler görebilirsiniz. Dikkate almanız gereken toplam gerilim değeridir ki bunu da dediğim şekilde pin-toprak arasını ölçerek görebilirsiniz.

 2. Avatar
  Yusuf Durmuş, 18 Şubat 2018 - 21:16 'de demiş ki:
  Yusuf Durmuş

  iyi akşamlar hocam mümkünse bir sorum olacak dı. 2 giriş pini ve iki çıkış pini kullanmak itiyorum ve bunu proğram içerisinde 1. giriş 1. çıkışı ve 2. giriş 2. çıkışı tetiklesin diye nasıl belirliyebilirim. veya tersi 1. giriş 2 çıkışı 2. giriş 1. çıkışı .. yardımcı olabilirseniz memnun olurum

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 18 Şubat 2018 - 22:29 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Çıkış ve giriş konfigürasyonlarını ayarladıktan sonra if koşulu ile çok basit olarak yapabilirsiniz bunu. Buton ile led yakma isimli konuyu incelerseniz kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

 3. Avatar
  fatih demirel, 23 Aralık 2017 - 18:41 'de demiş ki:
  fatih demirel

  Rx ve Tx pinlerine keypad bağladığımda keypadin ilgili sütünları çalışmıyor nasıl çözebilirim

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 24 Aralık 2017 - 00:59 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Tx Rx pinleri seri iletişim için kullanılan pinlerdir. Sistemde Serial.Begin() fonksiyonunu çağırdıysanız doğrudan bu pinler seri iletişim moduna girerler. Farklı pinlerle çalışmayı deneyin.

 4. Avatar
  Emir, 10 Aralık 2017 - 02:47 'de demiş ki:
  Emir

  İyi geceler hocam. Digital I/O pinlerini analog olarak kullanabilir miyiz?
  Eğer kullanılıyorsa nasıl olur?

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 10 Aralık 2017 - 23:21 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Bildiğim kadarıyla kullanılmıyor. Ancak digital pinlerle çeşitli analog mux cihazları sürebilirseniz analog pin sayınızı artırabilirsiniz. Diğer şekilde daha fazla analog çıkış sunan arduino modellerini kullanabilirsiniz.


PAYLAŞ