Mühendis Bilim / Mühendislik / Mühendislik Ekipmanları / Anti-Statik Bileklik

Anti-Statik Bileklik

Hasan Eren EMİR | 25 Ekim 2015, 0:16 | Mühendislik Ekipmanları | 14847 görüntülenme

Birçoğumuz elimizi iletken bir malzemeye yaklaştırınca sıçrayan elektriği görmüşüzdür. Bazı sebeplerden (sürtünme gibi) dolayı oluşan bu statik elektrik, genellikle kontrol altına alınamaz ve bu kontrolsüz güç, elektronik çalışmalarımızda tehlikeler oluşturabilir.

Statik Tehlike

Elektronik malzemeler ve özellikle mikro-işlemciler statik deşarja hassastırlar. Bu sebeple elektronik çalışmalarımız sırasında ellerimizi statik elektrikten arıtmamız gerekir. Bunu da anti-statik bileklikler ile yapmamız mümkün.

Statik Elektrik

Anti-Statik Bileklikler

Anti-statik bileklikler, vücudumuz da biriken ve genellikle ellerimizden boşalan bu elektrik arklarını güvenli ve basit bir şekilde arıtmamızı sağlayan cihazlardır. Kablolu ve kablosuz olmak üzere iki çeşit kullanımı vardır.

Kablolu Anti-Statik Bileklikler

Elektriği iletmesi için bileğe temas eden metal aksamı ve bu aksamı bileğe sabitleyen lastikli kumaştan oluşan bilekliklerdir. Metal aksamı, iletken bir kablo ile topraklamaya bağlanarak vücutta biriken statik elektriği toprağa iletir.

Kablolu Antistatik Bileklik

Kablosuz Anti-Statik Bileklikler

Kablolu bileklikler gibi metal bir aksam ve lastikli kumaştan oluşurlar. Ancak metal aksamı topraklamaya değil, bileklik üzerinde bulunan ve statik elektriği belirli bir süre depolayan bir materyale bağlıdır. Depolanan statik elektrik, kullanılan materyale göre belirli aralıklarla (40-45 dk gibi) iletim noktasından topraklamaya temas ettirilerek boşaltılır.

Antistatik Bileklikler

Kablolu ve Kablosuz Bilekliklerin Eksi Yönleri

Kablolu bilekliklerin kablosuz bilekliklere göre statik elektriği daha iyi ilettiği düşünülüyor. Ancak kablolu bileklik kullanımında çok dikkat edilmesi gereken bir nokta var; topraklamaya sürekli bağlı olduğunuzdan bilekliği kolunuza taktığınız anda artık siz yıldırım bekleyen paratoner konumundasınız.Yani elektriğe kapılma riskiniz çok yüksek. Özellikle yüksek voltaj ve akımlarda çalışma yapıyorsanız bu bilekliği kesinlikle kullanmayınız!

Ayrıca bileğiniz bir kabloya bağlı olduğundan çalışmalarınız sırasında bu kablo hareket kabiliyetinizi kısıtlayabilir.

Kablosuz bileklikler de ise statik elektriği depolayan materyalin elektriği sızdırdığı ve toprağa tam aktaramadığı düşünülüyor.

Kablolu ve Kablosuz Antistatik Bileklik

Hangisini Tercih Etmeliyiz?

Sonuç olarak bilekliğinizi kullanım alanınıza göre tercih etmelisiniz. Yüksek voltaj ve akımlarda çalışma yapıyorsanız kablosuz bileklik tercih ediniz. Düşük voltaj ve akımlarda ise kablolu bileklik tercihiniz olsun.

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP
 1. Avatar
  merak, 9 Mayıs 2018 - 14:38 'de demiş ki:
  merak

  anti statik bileklik ayak bileğine takılırsa aynı işi görür mü?

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 24 Mayıs 2018 - 22:25 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   İnsan anatomisi açısından statik birikmesi bölgesel mi yoksa tüm vücuda yayılıyor mu bilemiyorum. Ancak statik deşarjlar genellikle ellerden kaynaklandığı için bilekliği el bileklerinde kullanmak daha mantıklı bir yaklaşım olacaktır. Hele kablolu bir bileklikse ayak bileğinde hem elektriksel hem fiziksel kazalara sebebiyet vermesi çok yüksek.

 2. Avatar
  Ferda, 14 Nisan 2018 - 10:27 'de demiş ki:
  Ferda

  Merhaba, yaptığınız ürün için öncelikle sizi tebrik ediyorum…
  Belki sizin alanınız olmayan bir yerden ihtiyaç duyacağım bilekliğe ama
  Benim saçlarım çoğu zaman normalden çok elektrikleniyor özellikle fön çekerken şekil vermek isterken şekli kaçıyor. Bilekliği kullansam faydalı olur mu?
  Eğer olursa bayanlardan çok talep görecektir. Size yeni bir satış alanı çıkacaktır…

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 24 Mayıs 2018 - 22:15 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Merhaba. Sanırım yanlış anladınız. Ürünü biz üretmiyoruz. Sadece kullanım amacından insanları haberdar etmek için bu makaleyi yazma gereği duydum. Belirttiğiniz işlem için kullanımı ne derece etkili olur bilemiyorum. Burada ki maksat sadece elektronik aygıtları korumaya yönelik.

 3. Avatar
  Onur Kalkan, 15 Şubat 2018 - 16:13 'de demiş ki:
  Onur Kalkan

  Kablosuz bileklik satın aldım. Ama halen küçük elektrik çarpmaları yaşıyorum. Sebebi ne olabilir acaba? Belli bir noktadan sonra daha fazla elektrik toplayamıyor galiba? Buna bağlı olarak bilekliğin topraklama işlemini nasıl yapabiliriz?

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 17 Şubat 2018 - 12:46 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Kablosuz bilekliklerde sanırım bu sorun mevcut. Bilekliğin topraklamasını ise gönderide de belirttiğim üzere; bilekliğin üzerindeki vidayı ara ara topraklaması yapılmış bir yüzeye temas ettirerek yapabilirsiniz.

 4. Avatar
  tuğba, 16 Aralık 2017 - 01:51 'de demiş ki:
  tuğba

  merhabalar hasan bey ben antistatik bilekliği nabız ölçer devremde kullanıyorum aliminyum folyolu iletkenlerimi bilegime yerlestirip metal kısmına gelecek sekılde antistatik bilekliği bileğime takmam gerektiğini ve bilekliğin kablosunun da devrenin gnd sine baglamam gerektigini soylediler acaba dogru mudur doğru ölçüm yapar mı antistatik bileklik olmadan olçüm yapamaz mıyım ?antistatik bileklik yaslıtkan degil mi benim nabız degerimi nasıl devreye iletiyor ?

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 16 Aralık 2017 - 02:25 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Merhaba. Antistatik bilekliğin iletken kısmını nabız ölçer devrenizin iletkenlerine değdirmeniz doğru olmayacaktır. Zira antistatik bileklik bileğinizden aldığı statiği gnd ye ilettiği için siz eğer nabız ölçer devrenizde bileğinize yerleştirdiğiniz iletkenlere, antistatik bilekliğin iletkenini temas ettirirseniz bileğinizden okuyacağınız elektriksel değeri doğrudan gndye iletmiş olursunuz. Nabız ölçerin iletkenlerini bileğinizde sabitlemek için antistatik bilekliğin yalnızca kumaş olan kısımlarını kullanabilirsiniz, her iki devrenin iletkenleri birbirine temas etmemeli.
   Antistatik bilekliği devrenizdeki gndye bağlayabilirsiniz. Bu hususta ise şunu söylemeliyim. Devrenizin gnd hattı sadece ortak bir şase oluşturmak için mi yoksa topraklama da yapıyor mu? Eğer sadece ortak şase oluşturmak içinse antistatik bilekliğiniz işlevini tam olarak yerine getiremez. Ancak topraklama da varsa bilekliği gnd hattına bağlayabilirsiniz.
   Kişisel düşüncem, aşırı hassas bir devre kurmuyorsanız veya devrede kendi görevi(statik elektriği topraklamak) haricinde kullanmıyorsanız antistatik bilekliğe ihtiyacınız pek yoktur.

 5. Avatar
  hasan gençer, 27 Ekim 2017 - 09:20 'de demiş ki:
  hasan gençer

  iyi günler hasan bey
  hasan bey bilgisayarımda statik elektirik oldugunu düşünüyorum.cünkü kapalı bilgisayarda sabaha kadar bazen rahatsız edicek şekilde cıt cıt cıt ses geliyor.bu bileklikden alıp bilgisayar kasasının ustune koysam olurmu?birde kasada elektirik olup olmadıgını ölcüm cihazlariyla ölce bilirmiyim? prizden fişini cektiğim bilgisayardan bile hic elektirik bağlı olmasa bile cıt cıt cıt ses geliyor.ilk başlarda genleşme zannettim ama sabaha kadar genleşme sürermi?

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 28 Ekim 2017 - 11:16 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Merhaba. Öncelikle sorunun genleşmeden mi yoksa elektriksel mi olduğunu anlamanız gerekli. Eğer sorun topraklamadan kaynaklı ise, bu bilekliği kullanmak sağlıklı değil. Ayrıca bahsettiğiniz sorunla bilekliğin kullanım alanı birbirinden gerçekten çok farklı. Öncelikle bahsedeceğim tüm bu işlemler, şebeke bağlantısı kesildikten sonra bilgili bir kişi tarafından yapılmalıdır. Bu işlemleri gerçekleştirmekte mesuliyet tamamıyla işlemi gerçekleştiren kişiye aittir. Size tavsiyem bilgisayar kasanızın, güç kaynağı kasası ile iletkenlik anlamında bağlı olmasına dikkat edin. Çünkü güç kaynağı dış kasası mutlaka içeriden topraklanmış durumdadır. Siz bilgisayar kasanızı da bu kaynağa iletkenlik olarak temas ettirirseniz bu kasada topraklanmış olacaktır. Bu iletkenliği aslında güç kaynağını kasaya monte etmek için kullanılan metal vidaların sağlaması gerekli. Ancak kasa yüzeyinde boya vb. yalıtkan madde iletkenliği engelliyor olabilir. Böyle bir durum mevcutsa kasanın açık metal yüzeyinden bir adet kabloyu güç kaynağı kasasına temas ettirmeniz kasa topraklamanızı sağlayacaktır. Ayrıca bu topraklamanın işe yaraması için kullandığınız prizin topraklanmış priz olmasına dikkat edin. Tüm bunların haricinde kasa içerisinde, anakartınızın vida bölümleri hariç iletken kısımları kasaya temas ediyorsa, iletim kablolarında açık metal uç varsa öncelikle bunların yalıtımını gerçekleştirmelisiniz veya anakart üzerindeki devre elemanları bacaklarında kopukluk bozulma vs. varsa eleman değişimi veya bacak bağlantısını sağlıklı şekilde gerçekleştirmelisiniz.

 6. Avatar
  Ozan, 24 Mayıs 2017 - 13:53 'de demiş ki:
  Ozan

  Merhaba bu bilekliklerin günlük kontrolü için avometre kullanabilirmiyiz, ve nasıl bir ölçüm yapmalıyız. Özellikle kablosuz bileklikler için soruyorum.. Teşekkür ederim..

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 30 Mayıs 2017 - 12:34 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   İçlerinde depolanan elektrik statik formda olduğu için avometre ile kontrollerinin mümkün olduğunu düşünmüyorum.

 7. Avatar
  tuba, 17 Şubat 2017 - 15:44 'de demiş ki:
  tuba

  Merhaba iyi günler , çalıstıgım fabrıkada kenar bantlama makınesınde sürtünmeden dolayı statık elektırık meydana gelıyor bu bıleklık bıze yardımcı olur mu ? siparışını nasıl verebiliriz ılgınız için tesekkurler.

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 26 Şubat 2017 - 10:25 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Kablosuz antistatik bilekliğin size faydası olabilir. Robotistan veya Bluemavi gibi elektronik/robotik ürün satışı yapan firmalarda bulabilirsiniz. Ancak unutmayın bu bileklikler teknik çalışmalar için kullanılıyor. Günlük kullanım için daha farklı bileklikler veya cihazlar üretilmiştir.

 8. Avatar
  Özgür KARDAS, 26 Ocak 2017 - 10:25 'de demiş ki:
  Özgür KARDAS

  İyi günler antistatik bileklik datasheet ve yapılan deneyleri bulabileceğim bir yer varmı mail olarak atarsanız sevinirim. Ozgurkrds@gmail.com

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 26 Şubat 2017 - 10:29 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Datasheet in olduğunu sanmıyorum, yapılan deneyler konusunda ise malesef fikir sahibi değilim.

 9. Avatar
  Ahmet crngiz, 31 Aralık 2016 - 15:40 'de demiş ki:
  Ahmet crngiz

  Resim yada video atma imkaniniz varmi biktim artik bu eektirek caromalarindan evde oturamaz hala geldim bu bikejlikten akdim ama nasil kullancami bimmiyorum bunun ucunu nereye baglacaz bi yardimci olursaniz cok memmnun olcam guzel kardesim

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 14 Ocak 2017 - 07:36 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Bu bileklikler, teknik çalışmalar için kullanılıyor. Bahsettiğiniz durum daha farklı bir durum. Daha büyük bir tehlike olmadan bulunduğunuz yerin topraklama ve kaçak akım testlerini yaptırın.

 10. Avatar
  mahmut gurur, 27 Mart 2016 - 02:20 'de demiş ki:
  mahmut gurur

  Merhaba, bir sorum var; kablolu bilekliğin diğer ucunu ek kabloyla elektrik prizine, sadece topraklama kısmıyla temas edecek şekilde bağlasak bu ne kadar etkili ve güvenli olur, yani örneğin sıradan bir güç kablosunun “bilgisayarlarda kullanılanlar gibi” soket kısmını kesip sadece içindeki topraklama kablosunu bilekliğin diğer ucundaki makasvari şeye bağlasak “veya onu da kesip direk kablosuna bağlasak” , prize girecek kısmında uçlarını söküp sadece yanlarındaki topraklama kısımlarını bıraksak ve bu şekilde prize soksak güvenli ve etkili olur mu, bilgisayar parçalarıyla uğraştığım ve statik elektriğim yüzünden bazı parçaları haşat ettiğim için öğrenmek istiyorum:)) youtube’ta böyle bir video görmüştüm mantıklı gelmişti ama yazıyı okuyunca yüksek akım/voltaj filan biraz tırstım açıkçası! cevap verirsen şimdiden teşekkürler!

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 29 Mart 2016 - 16:54 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Bu işlem dediğiniz şekilde yapılıyor zaten. Fakat genellikle direk priz üzerinden değilde cihazların metal gövdeleri topraklama hattına bağlı oluyor ve siz bilekliği bu metal gövdeye bağlayınca topraklanmış oluyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta gövdenin topraklanmış olması. Dediğiniz şekilde de yapabilirsiniz fakat burada çok dikkatli olmalısınız! Deneyiminiz yoksa topraklama hattı yerine kendinizi direk elektrik hattına bağlama ihtimaliniz var. Diyelim ki bu işlemi sorunsuz şekilde gerçekleştirdiniz. Yine bu noktada da çok dikkatli olmalısınız. İlgilendiğiniz cihazlar yüksek akım/yüksek gerilim ile çalışıyorsa hiçbir elektrik bağlantısı olmadan işlemlerinizi gerçekleştirip, bilekliği elinizden çıkarıp sonra bu cihazlara elektrik iletimi sağlamanız uygun olacaktır. Tabii burada da yüksek risk var. Unutkanlık sonucunda kendinizi elektriğe kaptırabilirsiniz! Bu noktada en uygunu kablosuz bileklik kullanmak ve çok dikkatli olmanız olacaktır. Şunu da belirteyim söylediklerim bilgilendirme amaçlıdır, mesuliyet size aittir.

   • Avatar
    mahmut gurur, 8 Nisan 2016 - 15:32 'de demiş ki:
    mahmut gurur

    Peki bütün bunların yerine marketlerde bile satılan basit plastik eldivenlerden(ameliyet eldiveni olarak geçiyor sanırım) kullansak işe yaramaz mı? Bunların plastik olduğu için yalıtkan olması gerekmiyor mu? Ama kafama takılan şey bu iş bu kadar basitse neden antistatik eldiven diye pahalı ve baya kalın eldiven satan firmalar var?

    • Hasan Eren EMİR
     Hasan Eren EMİR, 8 Nisan 2016 - 17:25 'de demiş ki:
     Hasan Eren EMİR

     Malesef dediğiniz yöntem işe yaramaz. Çünkü üzerinde konuştuğumuz elektrik yapısı statik formda. Basit bir örnekle bunu açıklayayım. Bu basit deneyi illaki görmüşsünüzdür; Herhangi bir kağıdı küçük parçalara ayırın ve elinize plastik bir kalem alıp saçınıza sürttükten sonra kalemi ufak kağıt parçalarına yaklaştırın. Kalemin bu kağıt parçalarını kendine çektiğini göreceksiniz. Bu çekimin sebebi statik elektriklenmeden kaynaklanıyor. Bu sebeple malzemenin yalıtkan olması statik elektrik için geçerli değil. Yine en mantıklı yöntem dikkatli kullanmak şartı ile statik elektrik bilekliği.


PAYLAŞ