Mühendis Bilim / Eğitimler / Arduino Dersleri / Arduino İle Termometre Yapımı

Arduino İle Termometre Yapımı

Hasan Eren EMİR | 27 Şubat 2016, 21:23 | Arduino Dersleri | 3028 görüntülenme

Merhabalar! Bu çalışmamızda Analog/Dijital Giriş Çıkış İşlemleri ve Seri İletişim/Seri Port Ekranı Kullanımı konularını bir arada barındıran basit bir termometre yapacağız.

Sıcaklık Sensörü

LM35

Her eğitim çalışması boyunca farklı çalışmalar, dolayısıyla farklı devre elemanları kullanmaya özen gösteriyorum. Şimdi de ilk kez fotoğrafta gördüğünüz LM35 sıcaklık sensörünü kullanacağız. Sensörün bacak bağlantısına bakacak olursak;

LM35 Şematik Çizim

Sensörümüzün üç adet bacağı var. Bunlardan ilki sensörü besleyecek gerilim girişi, ikincisi sıcaklık bilgisini gönderen bacak ve üçüncüsü ise toprak bağlantısı. Sensörü arduino kartımız ile kullanmak için biraz matematik uygulamamız gerekiyor; Sensörümüz her 1° C artışında 10mV yani 10-2 V gerilim veriyor. Sensörümüzü beslemek için arduino kartımızdan 5v gerilim veriyoruz ve sıcaklık değerini analog pinler ile okuyoruz. Analog olarak okumamız dolayısıyla sıcaklığımız 0 ile birlikte 1023 e kadar sayısal değerleri alabilir. Burada gerçek sıcaklık değerimizi elde etmek için okuduğumuz sayısal değeri 1023 e bölüp 500 le çarpmamız gerekiyor. Yani 5*100 ile. Burada 5 besleme voltajımızın değeri olan 5V, 100 ise sensörümüzün her bir derece başına verdiği gerilim değeri olan 10mV yani 10-2V  den kaynaklanıyor. Yapacağımız işlemi matematiksel olarak ifade edelim; ( okunandeğer/1023×500 ) olacaktır.

Float Cinsinden Değişkenler

Bundan önceki eğitim yazılarımızda ve çalışmalarımızda sade integer cinsinden değişkenleri kullanmıştık. Arduino üzerinde integer tipi değişkenler -32768 ile 32767 arasında tam sayı değerlerini alıyorlar ve eğer sayıda küsürat varsa tam sayı değerine yuvarlıyorlar. Float tipi değişkenler ise -3.4028235E+38 ile 3.4028235E+38 arasında ondalık sayı değerlerini yani küsratları da alıyorlar. Yukarıda yaptığımız matematik işleminin sonucu büyük olasılıkla küsüratlı olacaktır.  Bu nedenle sonucu, tam değeri yani küsüratı da görüntülemek için float cinsinden bir değişkene atamamız gerekiyor.

Devre Yerleşimi

LM35 İle Termometre

Eleman yerleşimimizde sensörümüz için herhangi bir direnç veya ek eleman kullanmamız gerekmiyor. Sensöründen gerilim değerini okumak için ise A0 analog pini kullanıyoruz. Herzaman ki gibi ledlerimizi yüksek akımdan korumak için 220Ω değerinde direnç kullanıyoruz.

Kaynak Kodlar

Sonuç

Tüm işlemlerimiz tamamsa sensörümüz sıcaklığı ölçüp kartımıza gönderecek. Bizde bu değeri okuyup sıcaklık değerlerine göre ledleri sırayla yakacağız. Aynı zamanda sıcaklık değerlerini Seri İletişimle de gönderdiğimiz için Seri Port Ekranında ölçtüğümüz değerleri görebiliriz;

Seri Port Ekranında LM35 ten Okunan Sıcaklık Değerleri

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ