Mühendis Bilim / Gelişmeler / Robotik / Dünya’nın İlk Robot Ağacı PLANTOİD’ e Merhaba Deyin

Dünya’nın İlk Robot Ağacı PLANTOİD’ e Merhaba Deyin

Hasan Eren EMİR | 25 Ekim 2015, 0:33 | Robotik | 1408 görüntülenme

Hayvanlar gerçekten muhteşem yaratıklar ayrıca doğanın olağanüstü özellik ve işlevlerine sahipler, bu nedenle hayvanları taklit ederek tasarlanmış robotları gördüğümüze şaşmamalı. Bu hayvanlarla birlikte bitkileri karşılaştırdığımızda, bitkilerin sadece yukarı veya aşağıya doğru geliştiğini ve gerçekten çok hareket etmediğini görürüz.

Robot Ağac Düzeneği

Proje Nasıl Yapıldı?

İtalyan Teknoloji Enstitü’ sü bilim adamları kendi kendine gelişebilecek hale dahi gelebilen bir robot-ağaç projesine başladılar. Robot-Ağaç ‘ın gövdesi 3 boyutlu yazıcılar tarafından plastik malzeme ile yapıldı ve içine mikroişlemcide eklendi. Ayrıca gövde tarafındaki çıkıntıdan nem, yerçekimi, dokunma ve kimyasal parametreleri ölçebilen 4 adet plastik sensör parçada plantoide eklendi. Gövdenin altında 2 adet kökün yaşayacağı söyleniyor. Köklerden biri iki kat bükülme yeteneğine sahip. Bu sensörleri kullanarak kök kıvrım hareketiyle toprakta yol alabilir ayrıca aynı doğal kökler gibi herhangi bir katı maddeye çarptığında yönünü değiştirebilir. Bu kök ayrıca algılama yeteneği ile topraktaki toksin gibi tehlikeli maddelerden kendini koruyabiliyor.

Robot Ağaç Tohumları

Şimdi ki Hedef Ne?

İkinci kökle birinci kök arasında sanal bir ağ kurabilmek için çalışan bilim adamları eğer bunu başarabilirlerse besinleri eşit olarak dağıtabilecekler. Ayrıca bir diğer hedef ise robotun daha da geliştirilerek çevresindeki kaynaklardan beslenmesi ve güçlenmesi. Böylece batarya ya gerek kalmadan kök kendi kendine güç üretebilecek. Tamamlanan PLANTOID robot, yeryüzündeki toprakların kirlilik seviyesini izlemek için kullanılacak. Plantoid tıp alanında da birçok yenilik getireceğe benziyor.

Robot Ağaç Tohum

Ne Zaman Bitiyor?

Bu projeye 2012 de başlayan İtalya Teknoloji Enstitü’ sü bilim adamları Nisan 2015 tarihinde projeyi bitirmeyi hedefliyor.

Çok iyi bir proje, değil mi?

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ