Mühendis Bilim / Eğitimler / Temel Devre Elemanları / Temel Devre Elemanları-3-Bobinler

Temel Devre Elemanları-3-Bobinler

Hasan Eren EMİR | 12 Mart 2016, 22:27 | Temel Devre Elemanları | 4015 görüntülenme

Bobinler(İndüktörler)

L ile gösterilirler. Birimi H(Henry) dir. Dışı yalıtılmış iletken telin bir çekirdek etrafına sarılması ile oluşturulmuştur. DC(doğru akım) de iletkenin yapıldığı malzemeden kaynaklı direnç haricinde herhangi bir etki oluşturmaz. AC(alternatif akım) de akımın sürekli değişmesinden dolayı manyetik alan oluşur. Oluşan manyetik alan akımın geçişine ek bir direnç oluşturur. Bu etki indüktif reaktans olarak adlandırılır. Yine manyetik alan etkisi ile iletken tel üzerinde gerilim indüklenir. Enerjinin bu şekilde manyetik alan olarak depolanma yeteneği indüktans olarak adlandırılır. İletkenin sarım sayısı arttıkça indüktans değeri dolayısı ile oluşan manyetik alanda bir o kadar artar. Bobinler kullanım alanlarına ve iletkenin sarıldığı çekirdeğe(diğer ismiyle nüveye) göre çeşitlenirler.

Ferit Nüveli Bobinler

Ferit Nüveli Bobin

Bobinde kullanılan nüve, alüminyum, nikel, demir, kobalt, bakır alaşımlarından yapılmıştır.

Sac Nüveli Bobinler

Sac Nüveli Bobin

Nüve ince sac plakaların birleştirilmesi ile oluşmuştur. Genellikle transformatörlerde kullanılırlar.

Demir Nüveli Bobinler

Demir Nüveli Bobin

Nüve demirden yapılmıştır. Genellikle frekans ve filtreleme devrelerinde kullanılırlar.

Hava Nüveli Bobinler

Hava Nüveli Bobin

Nüve illa bir katı cisimden oluşmak zorunda değildir. Hava nüveli bobinler iletken telin içi boş spiral şeklinde sarılması ile oluşmuştur. Burada nüve görevini hava görmüş olur. Genellikle yüksek frekans çalışmalarında kullanılırlar.

Nüvesi Hareketli Bobinler

Nüvesi Hareketli Bobin

Şimdiye kadar gördüğümüz bobin çeşitlerinde tüm malzemeler durağandı. Nüvesi hareketli bobinde ise isminden anlaşılacağı üzere nüvede veya sarımlarda hareket söz konusu. Bu hareketin sonucu olarak oluşan indüktans ve manyetik alan değişmiş oluyor. Üstte resmini gördüğünüz selenoid valfin iç yapısı. Selenoid valfi elektronik vana olarak düşünebiliriz. Bu cihazın üzerinde bulunan bobine gerilim uygularsanız manyetik alan oluşur ve bu manyetik alan hareketli nüveyi yukarıya çeker. Dolayısı ile girişten giren malzeme hiçbir engele takılmadan çıkıştan çıkar.

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ