Mühendis Bilim / Gelişmeler / Teknoloji / Enerji Üretiminde Hidrojen Devri

Enerji Üretiminde Hidrojen Devri

Hasan Eren EMİR | 13 Mart 2016, 21:45 | Teknoloji | 1651 görüntülenme

Elektrik üretim tesislerinde en büyük problem kuşkusuz üretilen enerjinin depolanamamasıdır. Hidrojen kullanımı ile bu sorun ortadan kalkmış durumda. Yakın zamanda Siemens firması bu alanda en büyük atılımlarını yapmak üzere. Almanya’ nın Mainz şehrinde yapılması planlanan hidrojen elektroliz tesisi dünya üzerindeki en büyük hidrojen tesisi olacak.

Hidrojen İstasyonu

Yapılacak tesisin en büyük özelliği, Siemens’ in geliştirdiği elektrolizör. Elektrolizör, hidrojeni sudan ayırmak için değişik kaynaklar kullanılarak bile olsa 6 megawatt lık enerjiyi kullanabilme becerisine sahip. Bu hidrojen tekrar enerji üretiminde kullanılabiliyor, depolanabiliyor ya da hidrojen yakıt hücreli araçlarda kullanılmak üzere istasyonlara iletilebiliyor.

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ