Mühendis Bilim / Projeler / Prusa I3 3 Boyutlu Yazıcı Yapımı

Prusa I3 3 Boyutlu Yazıcı Yapımı

Hasan Eren EMİR | 29 Mart 2016, 19:21 | Projeler | 25354 görüntülenme

Uzun zamandır gerçekleştirmeyi düşündüğümüz Prusa I3 3 boyutlu yazıcı projemiz ile karşınızdayız. Youtube Kanalımız dan ve bu konu üzerinden projemizin yapım aşamalarını takip edebilirsiniz.

Aşağıda “3 Boyutlu Yazıcıların Çalışma Prensibi” başlıklı yazıyı okuyarak hem yazıcının çalışması, hem de yazıcı üzerinde kullanılan terimler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

3 Boyutlu Yazıcıların Çalışma Prensibi

Yakın zamanda isimlerini çok sık duyduğumuz 3 boyutlu yazıcılar, temel olarak x, y ve z olarak adlandırdığımız üç eksende harekete bağlı olarak çalışırlar. Bu üç eksenin hareketini step motor(adım motor) olarak adlandırdığımız, belirli açılara bağlı olarak milini hareket ettirebilen motorlar aracılığı ile sağlarlar. Step motorların eksenler üzerinde hareket ettirdikleri mekanizma ise ekstruder mekanizması ve hotend denilen eritici uçtan oluşur. Aslında bu yapıyı otomatik sıcak silikon tabancasına benzetebiliriz. Şöyle ki ekstruder mekanizması plastikten üretilen filament olarak adlandırdığımız materyali hotend e doğru step motor vasıtası ile ittirir. Hotend e temas eden plastik erir ve nozzle diye adlandırdığımız üzerine çok küçük çapta (0,2mm-0,5mm) delik açılmış metal eleman üzerinden dışarıya aktarılır. Bilgisayar ortamında çeşitli yazılımlar ile çizilmiş olan 3 boyutlu nesne yine çeşitli yazılımlar ile slicing (dilimleme) işlemine tabii tutulup katmanlara ayrılır ve step motorların hareketine referans olacak g-code olarak adlandırılan kodlara çevrilir. Step motorlar ve çeşitli elektronik bileşenler ile g-code a göre eksen hareketi sağlanır ve eritilen plastik, hotbed(sıcakyatak) denilen ısı üreten bir tabla veya ısıya gerek olmayan durumlarda çeşitli materyallerden üretilen bir tabla üzerine katman katman işlenerek çizilmiş olan 3 boyutlu nesne üretilmiş olur.

Prusa i3 3 Boyutlu Yazıcı Yapımı [Bölüm-1]

İlk bölümde yazıcı yapımında kullanacağımız malzemeleri ve yapım esnasında ihtiyaç duyacağımız ekipmanları tanıttık.

Prusa i3 3 Boyutlu Yazıcı Yapımı [Bölüm-2]

İkinci bölümde Prusa i3 Y eksen montajını gerçekleştirdik.

Prusa i3 3 Boyutlu Yazıcı Yapımı [Bölüm-3]

Üçüncü bölümde Prusa i3 ana gövde ve Z eksen motor montajını gerçekleştirdik.

Prusa i3 3 Boyutlu Yazıcı Yapımı [Bölüm-4]

Dördüncü bölümde Prusa i3 hotend ve ekstruder mekanizması montajını gerçekleştirdik.

Prusa i3 3 Boyutlu Yazıcı Yapımı [Bölüm-5]

Beşinci bölümde Prusa i3 X-Eksen montajını gerçekleştirdik. Altıncı bölüm bu bölümün devamı niteliğinde olacak.

Prusa i3 3 Boyutlu Yazıcı Yapımı [Bölüm-6]

Altıncı bölümde Prusa i3 Z-Eksen montajını gerçekleştirdik.

Prusa i3 3 Boyutlu Yazıcı Yapımı [Bölüm-7]

Yedinci bölümde Prusa i3 elektronik aksam montajını gerçekleştirdik. Bu bölüm diğerlerinden biraz daha uzun oldu ancak ince detaylar ve önemli konulara değinildi. Bu sebeple bu bölümü atlamadan izlemenizi tavsiye ederim.

Prusa i3 3 Boyutlu Yazıcı Yapımı [Bölüm-8]

Sekizinci bölümde Prusa i3 step motor akım ayarını yaptık ve ramps kart testini gerçekleştirdik. Bu bölüm ile artık mekanik ve elektronik montajı bitirmiş olduk ve yavaş yavaş programlama safhasına geçtik. Video içerisinde detay bilgiler mevcut, o yüzden atlama yapmadan izlemenizi tavsiye ederim.

Prusa i3 3 Boyutlu Yazıcı Yapımı [Bölüm-9]

Dokuzuncu bölümde yazıcı yazılımımızın konfigürasyonunu ve yüklenmesini gerçekleştirdik. Ayrıca kalibrasyon ayarını yapacağımız ve baskı alacağımız Repetier Host programının kurulumunu gerçekleştirdik. Video biraz uzun oldu ancak diğer bölümler gibi detay bilgiler içerdiğinden atlamadan izlemenizi tavsiye ederim.

Prusa i3 3 Boyutlu Yazıcı Yapımı [Bölüm-10] [Final]

Onuncu bölümde yazıcı kalibrasyonu, dilimleyici ayarları ve 3 boyutlu nesne baskısının nasıl alınacağından bahsettik. Videoyu olabildiğince detaylı ve kısa tutmaya çalıştım. Yinede 30dk lık bir video ortaya çıktı. Detayları gözden kaçırmamak için atlamadan izlemenizi tavsiye ederim.

Proje ve Video Serisini Hazırlayan
Hasan Eren EMİR

Destek ve İlgilerinden Dolayı;
Başta aileme, Murat Kerem ÇAVDAR’a, Ensar POLAT’a, Fatih Emre YEMENOĞLU’na, Mücahit CANGİR’e, Mehmet Resul KARAGÖZ’e, İbrahim KARALI’ya ve projede emeği geçen tüm dostlarıma teşekkür ederim.

Bu proje www.muhendisbilim.com için hazırlanmıştır.

Elimden geldiğince teknik terimler kullanmadan, herkesin anlayabileceği bir dilde ve olabildiğince detay noktalara değinerek, bilgim nispetinde bir anlatım yapmaya çalıştım. Umarım faydalı bir proje serisi olmuştur. Yanlışlarım, kusurlarım olmuşsa affola. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. Başka bir proje serisinde görüşmek dileğiyle… 🙂

Malzeme Listesi

 1. Ana gövde ve alt tabla

  Ahşap, alüminyum veya pleksiglas kullanabilirsiniz. Çizimleri ekte mevcut. Kalınlık olarak ahşapta 8mm, pleksiglasta 10mm, aluminyumda 6mm veya 8mm tercih edebilirsiniz.

 2. Plastik Parçalar

  Çizimleri ekte mevcut. Bu çizimler ile 3boyutlu baskı hizmeti veren firmalardan plastik parçalarınızı elde edebilirsiniz.

 3. Düz Krom Miller

  2adet 8mm çapında 410mm uzunluğunda lineer mil
  2adet 8mm çapında 380mm uzunluğunda lineer mil
  2adet 8mm çapında 320mm uzunluğunda lineer mil

 4. Vidalı Miller(Piyasada Gijon Vida veya Gijon Mil olaraj adlandırılıyor.)

  2adet 8mm çapında 430mm uzunluğunda vidalı mil
  4adet 8mm çapında 210mm uzunluğunda vidalı mil
  2adet 5mm çapında 310mm uzunluğunda vidalı mil

 5. Rulmanlar

  11adet LM8UU lineer rulman (İç çapı 8mm)
  3adet 608ZZ rulman
  2adet 624ZZ rulman
  (Belirtilen sayılardan biraz daha fazla almanızı öneririm.)

 6. Kaplinler

  2adet her iki ucun iç çapıda 5mm olan kaplin.

 7. Zaman Kayışı

  2metre GT2 zaman kayışı (En az 2m olmalı. Daha da uzun almanızı tavsiye ederim.)

 8. Zaman Kayışı Dişlisi

  2adet diş sayısı 20, diş uzunluğu zaman kayışı genişliğine göre olmalı (bizdeki 6mm), iç çapı 5mm, GT2 zaman kayışı dişlisi

 9. Hobbet Bolt Vida

  1adet ekstruder mekanizmasında kullanılan filamenti sıkıştırmaya yarayan üzerinde klavuz açılmış hobbet bold vida.
  Üzerinde açılmış dişler kullanacağınız filamenet çapınıza göre açılmıştır. Bizdeki 1.75mm. Kullanacağınız filament çapına göre siz 3mm olanıda tercih edebilirsiniz.

 10. Eritici Uç Sabitleyici(İsteğe Bağlı)

  Aslında plastik parça çizimlerindde bu parçayı da verdim. Ancak bu parça ısıya maruz kaldığından metal olanlarından kullanmanızı tavsiye ederim.
  (1.Videoda 6.15 dakikada hangi parça olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.)

 11. Eritici Mekanizması

  Birkaç metal parçadan, soğutucu fan, rezistans ve ntc sensörden oluşan birleşik kitlerden almanızı tavsiye ederim.Parçaları tek tek almak isterseniz; (Dikkat! Bu parçaların bir çoğu hobbet bold daki gibi filament çapına göre üretilir. Kullanacağınız filamente ve göre seçim yapmalısınız.)
  -Radyatör (Kısa veya uzun modeli bulunuyor. Biz uzun tercih ettik.) (1.Videoda 6.35 de)
  -İçi teflon kaplı vida (Filamentin eritici uca gelmeden erimemesi için ve aynı zamanda radyatörle eritici ucu birleştirmek için kullanılan vida)
  -Alüminyum Blok (Rezistansın ısıyı eritici uca iletmesi için kullanılan parça)
  -Eritici uç (nozzle) (Ucuna delik açılmış bir nevi vida. Uçtaki delik çapı baskı kalitenizi etkileyecektir. Bizdeki 0.3mm) (1.Videoda 6.52de)
  -Rezistans (12V gerilimle çalışan direnç tip rezistans. Eritici uç için kullanılır.)(1.Videoda 14.33de)
  -100k Ntc Sensör (Sıcaklığa bağlı olarak elektriksel direnci değişen sensör. Eritici uç sıcaklığını kontrol etmek için kullanılır.)
  -Soğutucu fan (Radyotöre ulaşan ısıyı üst katmanlarda bulunan plastik parçalara zarar vermemesi için soğutan küçük turbo fan) (1.Videoda 13.16da) (Kesinlikle alın bundan.)

 12. Vidalar

  -3mm çapında (veya metrik3) 10mm, 15mm, 20mm, 25mm ve 30mm uzunluğunda herbirinden 40 adet vida. (Buraya fazla yazıyorum tam sayısı aklımda değil malesef.)
  -3mm çapında 50mm uzunluğunda 2adet vida. (Bu vidalar ekstruder mekanizmasını x-eksenine sabitlemekte kullanılıyor. Belirttiğim sayıdan daha fazla almanızı tavsiye ederim.)

 13. Somunlar

  -8mm çapındaki vidalı miller için iç çapı 8mm olan somunlardan en az 34adet
  -5mm çapındaki vidalı miller için iç çapı 5mm olan somunlardan en az 2adet
  -3mm vidalar için iç çapı 3mm olan somunlardan 150adet (Tam sayısı değil yine.)

 14. Pullar

  -8mm çaplı vidalı miller için kullanılacak olan büyük pullardan en az 34adet.
  -3mm vidalar için kullanabileceğiniz küçük pullardan. (Bu isteğe bağlı. Biz kullanmadık.)

 15. Yaylar

  Yatak kalibrasyonunda ve çeşitli noktalarda kullanacağımız en az 6adet 15mm-20mm uzunluğunda yay (1.Videoda 8.05 de)

 16. Elektronik Malzemeler

  Elektronik malzemelerin bir çoğunu set halinde satın alabilirsiniz. Set halinde alırsanız eksiklerinizi tamamlamanız veya parçaları tek tek almanız için aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz;
  -1adet Arduino Mega 2560 R3
  -1adet Ramps 1.4 (jumperların veya diğer bir ifadeyle şöntlerinde bulunduğuna dikkat edin)
  -4adet DRV8825 veya A4988 step motor sürücü (Biz DRV8825 kullandık.)
  -1adet 128×64 grafik smart LCD ekran (Ramps 1.4 uyumlu olanlarından) (Yanında ramps kart için bağlantı kabloları ve bağlantı aparatınında(1.Vidaoda 11.24 de) olduğuna dikkat edin.)
  -3adet Endstop (Sadece switch te kullanabilirsiniz.)
  -1adet ısıtıcı yatak (Pla filament ile baskı alacaksanız ısıtıcı yatak kullanmayabilirsiniz ancak yinede kullanımı tavsiye edilir. Abs filament için kesinlikle kullanmalısınız.)
  -100k Ntc Sensör (Sıcaklığa bağlı olarak elektriksel direnci değişen sensör. Eritici uç sıcaklığını kontrol etmek için kullanılır.)(Eritici uç kısmındada bundan bahsettim.)(Isıtıcı yatak kullanacaksanız bir adet de yatak için almalısınız.)
  -Rezistans (12V gerilimle çalışan direnç tip rezistans. Eritici uç için kullanılır.)(1.Videoda 14.33de)(Eritici uç kısmındada bunu belirttim.)
  -Soğutucu turbo fan ve radyatör bağlantısı (Radyotöre ulaşan ısıyı üst katmanlarda bulunan plastik parçalara zarar vermemesi için soğutan küçük turbo fan) (1.Videoda 13.16da) (Kesinlikle alın bundan.) (Eritici uç kısmında bunuda belirttim.)
  -2adet 4mmx4mm soğutucu fan (Motor sürücüleri soğutmak için.)
  -1adet 12V 20A güç kaynağı (Güvenlik kamerası veya led aydınlatmasında kullanılanlardan olabilir.)
  -Ramps 1.4 için kablo seti (Step motorlar, endstoplar ve fanlar için 4lü, 3lü ve 2li ramps kart bağlantısı sağlayan header tip kablolar.) (1.Videoda 14.00 dan itibaren)
  -Güç bağlantısı ve eritici yatak bağlantısı için kalın çaplı çok damarlı kablolar (1.Videoda 15.00 da)
  -Güç kaynağı ve şebeke bağlantısı için bir ucu açık faz-nötr-toprak bağlantısı olan diğer ucu fişli kablo.
  -Bilgisayar bağlantısı için bir ucu usb type A diğer ucu usb type B kablo (genelde yazıcılarda kullanılıyor)
  -Kabloları düzenli hale getirmek ve kablo dağınıklığını gidermek için kablo saklayıcı (1.Videoda 15.12de)

 17. Motorlar

  5adet nema17 step motor (Tercihen torku yüksek olanlarından. Benim kullandığım aşağıdaki motorlardan.)
  (https://www.aliexpress.com/item/Best-Selling-5-PCS-Wantai-4-lead-Nema-17-Stepper-Motor-42BYGHW609-56oz-in-40mm-1/599005546.html?spm=2114.13010608.0.0.vELeCC)

 18. Alet-Edevat

  -Tüm montajı gerçekleştirmeniz için tornavida seti (yıldız, düz, lokma ucu gibi uçları olanlardan)
  -Pense, keski, kargaburun gibi aletler
  -Lehim makinası
  -Kumpas (Kalibrasyon için kullanıyoruz. Tercihen elektronik olanlarından.)
  -Multimetre (Motor sürücü akım ayarı ve çeşitli elektriksel büyüklük ölçümleri için kullanılıyor.)
  -Daralan makaron ve izolasyon bandı (lehim bölgelerini izole etmek için)
  -Kapton bant (Sıcaklığa dayanıklı bant. Eritici uçta veya montaj sonrasında yatak yüzeyinde kullanılıyor.)
  -Çeşitli uzunluklarda zip kablo bağı
  -Marker Kalem (Nam-ı diğer cd kalemi 🙂 ) (Kalibrasyonda ihtiyacımız olacak.)

 19. Sarf Malzemesi

  Tercihinize bağlı çeşitli materyallerden üretilmiş plastik sarf malzemesi 1.75mm veya 3mm çapında filament.
  (İlk kullanım için PLA tercih etmenizi tavsiye ederim. ABS’nin hem kullanımı zordur (çarpılma dediğimiz olay oluyor) hemde baskı sırasında kanserojen gazlar yayarlar.)

 20. Yazılımlar

  -Arduino Mega yı programlamak için Arduino IDE.
  -Yazıcı konfigürasyonu için Arduino IDE de kullanacağımız Marlin yazılımı. (Video serisinde kullandığım versiyonu eklerde mevcut.)
  -3 boyutlu nesne yazdırmak için kullanacağımız Repetier Host (Yeni ismi Repetier Server) yazılımı.

 

Ekler:Prusa I3 Dosyalar

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP
 1. Avatar
  mustafa yerlikaya, 3 Şubat 2019 - 14:52 'de demiş ki:
  mustafa yerlikaya

  yaptığınız yazıcıyla verdiğiniz dosyalar uyumsuz mesela x-carriage dosyası bizde farklı sizin videodaki parça farklı birde End_Stop_Holder adlı parçadan kaç tane basılacak bu parça nerenin belli değil. Hangi parçadan kaç adet basılacak oda belli değil videoda geçtiğiniz atladıgınız yerler var en baştan resimli anlatım yapsaymışınız daha yararlı olurdu

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 4 Şubat 2019 - 16:33 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Evet parçalar bendekilerden farklı. Parçaları temin ettiğim tedarikçi ticari değeri olduğundan çizimleri bana vermedi. Yorumlarda da bu durumu belirttim. Ancak bende bu parçalara en yakın, hatta daha iyilerini bulup eklerde sundum. Bu yorumu yazdığım anda projenin görüntülenme sayısı 24613 olmuş, videoların görüntülenme sayısı 54bini geçmiş ve bu projeyi baz alarak kendi yazıcılarını yapan insanlarında mevcut olduğunu biliyorum. Ancak hiç birinden parçalarının uyumsuz olduğu geridönüşünü almadım.

   Videolarda her bir parçadan kaç adet kullanılacağını detaylı şekilde belirttim. Parça isimlerinden de ne olduklarını anlayabilirsiniz. Mesela “endstop holder”, videolarda endstop kelimesi bir çok kez geçti(Sizin için bir tanesine baktım 1.Videoda 11.35 de görebilirsiniz. Videoları dikkatli izlemenizi öneririm.), ingilizceniz olmayabilir ancak google translate e “holder” yazarsanız size “tutucu, tutacak” kelimelerini verecektir.

   Son olarak elimden geldiğince teknik terimlere girmeden ve detay vererek anlatım yapmaya çalıştım, ancak bu tür projeler “DIY = Do It Yourself” yani “Kendinyap” projeleri olduğundan araştırmaya ve çabalamaya, hatta hata yapıp tekrar düzeltmeye dayalı projeler olduğundan projeyle alakalı her bilgiye doğrudan ulaşamayabilirsiniz. Bu sebeple araştırmayı, çabalamayı, vakit harcamayı göze alamıyorsanız hazır yazıcılar da mevcut doğrudan alıp kullanabilirsiniz.

 2. Avatar
  Volkan, 23 Ocak 2019 - 21:42 'de demiş ki:
  Volkan

  Öncelikle verdiğiniz bütün bilgiler için teşekkür ederim. Ben de kendime bir prusai3 klonu topladım (hazır almadığıma pişmanım) her şey bitti ama çıktılar “hilkat garibesi” ne yazık ki. Kalibrasyon ve Slic3r ayarlarım tamam.

  https://hizliresim.com/JZloDo
  https://hizliresim.com/4jMBz4
  https://hizliresim.com/zjBPM6

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 4 Şubat 2019 - 15:48 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Eğer eksen hareketlerinizde bir problem yoksa kullandığınız filamentin tablaya yapışmadığını görüyorum. Bu sorun ilk katmanı atarken tabla ile nozül arasındaki mesafenin aşırı fazla olmasından kaynaklı oluşuyor. Elbette aşırı yakında olmamalı. Bu ölçü için tablanın her köşesinden ve orta noktasından tabla ile nozül arasına bir kağıt koyarak nozülün bu kağıda temas edecek kadar yakın olmasını sağlayın. Kağıt tabla ile nozül arasında aşırı sıkışmamalı veya aşırı boşluk olmamalı. Ölçü olarak bunu kullanabilirsiniz. Belirttiğim noktalarda bunu uygularsanız tabla kalibrasyonu da yapmış olursunuz. Yine aynı sorun devam ederse problem filamentle alakalıdır, filamenti değiştirmenizde fayda var.

 3. Avatar
  Seda, 26 Aralık 2018 - 00:06 'de demiş ki:
  Seda

  Öncelikle elinize emeğinize sağlık, yapım videolarınızı izledim kendi projemi de sizin videolarınıza göre topladım ama sorunum şu ki benim projem flementli yazıcı değil haznede olan bir sıvıyı baskı için kullanıcam bunu da kompresör ile sağlayacağım ama benim yazılım bilgim yok bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz ? Teşekkür ederim .

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 26 Aralık 2018 - 00:24 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Teşekkür ederim. Ekstruder mekanizması yerine kompresörü sürmeniz gerekli. Bu noktada yazılımsal ve donanımsal dönüşümü çok iyi konfigüre etmek gerekiyor. Uzaktan yardımım ne derece dokunur bilemiyorum.

 4. Avatar
  Oğuzhan, 15 Ekim 2018 - 15:43 'de demiş ki:
  Oğuzhan

  Ben makinenin montajını yaptım şuan her şeyi çalışıyor ama repretier programına bağlanıyor fakat ordaki komutlarla hareket etmiyor kendi ekranında çalışıyor ama programda hiç bir işlem yapmıyor neden olabilir sizce

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 6 Kasım 2018 - 21:31 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Bağlantı hızınızı kontrol etmenizde fayda var. Marlin yazılımındaki baudrate değeri ile aygıt yöneticisinde arduinonun aynı baudrate değerine sahip olması gerekir.Aynı şekilde repetier üzerinde de yazıcı ayarları kısmında baudrate değerini aynı yapmanız gerekiyor.

 5. Avatar
  ali, 23 Temmuz 2018 - 13:11 'de demiş ki:
  ali

  Merhaba, y-belt holder parçası videoda ki parça ile farkli kayışı üzerine nasıl sabitleyeceğim???

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 6 Ağustos 2018 - 20:01 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Parça üzerinde kayışı sabitlemeniz için dişler mevcut kayışı bu dişlerden geçirip kıvırarak zip kablo bağı ile tutturabilirsiniz.

 6. Avatar
  Oğuzhan, 23 Mayıs 2018 - 13:39 'de demiş ki:
  Oğuzhan

  Gövdeyi paslanmaz çelikten veya normal çelikten yapsak kaç mm önerirsiniz veya önerir misiniz elimde bunlar bulunduğu için bunları değerlendirmek istiyorum sizce de uygun olur mu

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 24 Mayıs 2018 - 22:38 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Ağırlık sizin için problem değilse eğer elbette olur hemde çok iyi olur. Titreşimleri minimize etmenizi sağlar çelik gövde ve dayanımı artırır. 6mm esnek olmayan sert çelik kullanabilirsiniz veya esnemeye mahal vermemek için 8mm tercih edebilirsiniz.

 7. Avatar
  Abdülkadir M., 3 Mart 2018 - 03:57 'de demiş ki:
  Abdülkadir M.

  Öncelikle elinize emeğinize sağlık çok güzel bir proje olmuş sizin sayenizde ve sizden güven kazanarak bitirme projemi sizin yaptıgınız 3D yazıcı yapımı olarak tamamlayacağım. Fakat bir kaç kafama takılan sorun oldu. Ekte verdiğiniz bazı parçalar sizin de belirttiğiniz gibi farklı sizinkilerden. Mesela sizin alt tablada kullandıgınız kayısı baglamak için kullandıgığınz parçayı göremedim hangisinin olduğunuda anlayamadım. ve bize vermiş oldugunuz plastık parcalardan belt ring ne işe yarıyor? birde plastık malzemelerden bazıları bır kac tane basılması gerekıyormus fakat bunu sonradan fark ettım. malzemeler de farklı olunca hangısının fazla oldugunu fark edemedim mesela y-corners den 4 tane bastırcakmısız, bunun gibi bir kaç tane bastırmamız gerekıyor mu ? end stop holder parcası da galıba 3 tane basılması gerekıyor fakat o 1 tane olsa olmaz mı acaba cunku parcaları baskıya yolladım fıyatta anlastık 150 tl ıstedı en uygun burayı bulabıldım.. Birde bunlardan ayrı olarak Hobbet Bolt vida yı bulamadım. internette 2 cesıt var bı tanesı 26 lık bı tanesı 30 luk olarak. ama bunların 1.75mm flament ıcın ya da 3 mm flament ıcın olup olmadıkları yazmıyor. Bunu turkıyeden nasıl temın edebılırım ne yapmam lazım ? hangısını almam lazım ?bir de ekstruderı sızınkının aynısı gıbı hazır alıyorum ısıtıcı blok sogutucu yapısı ve fanı seklınde fakat 1.75 flament için olanı 1 tane var onun da nozle ucu 0.4 mm olarak gonderılıyor. sadece nozleyı ayrı olarak alıp 0.3 alıp taksam olur mu ya da 0.4 olarak kullansam bı sorun olur mu acaba ?

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 4 Mart 2018 - 11:08 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Öncelikle ilginiz için teşekkürler. Sorularınızın cevaplarına gelince;

   *Alt tabla kayışı için kullanılan parça, y-belt-holder.stl olarak çizilmiş.

   *Belt ring ise motor dişlilerinin karşı tarafında kayışların doğrudan rulman üzerine değilde bu plastik destek üzerine oturtulması için yapılmış bir çizim. Aslında kullanılması isteğe bağlı bir parça. Eğer yaptıracaksanız bu parçadan iki adet olmalı.

   *Y-corners parçası yazıcının ayakları olduğu için 4 adet kullanıyoruz. Endstoplar 3 adet olduğu için endstop-holder ı üç adet bastırmalısınız. Aksi halde endstopları konumlandırmada zorlanırsınız.

   *Diğer çoklu olan tüm parçaları tek çizim içerisinde bütün halinde verdim. Yani ikili üçlü olarak bastırmanız gerekmiyor.

   *Hobbet-bolt için hepsiburada daki bu linki inceleyebilirsiniz. Parça hakkında detaylı bilgi verilmemiş, satıcı ile iletişime geçip detayları öğrenebilirseniz daha iyi olur. Ancak kullanımında sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Veya aliexpress üzerinden sipariş edebilirsiniz.

   *Nozzle ın 0.4mm olması bir sorun değil, sadece baskı katmanlarınızın biraz daha büyümesine sebep olacaktır. İsterseniz sonradan 0.3mm alarak değişim yapabilirsiniz. Bu arada repetier de yazıcı ayarlarında ekstruder sekmesi altında nozzle diameterı ve dilimleyici ayarlarında, yazıcı ayarları sekmesi altında ekstruder bölümünde nozzle genişliğini 0.4mm kullanacaksanız ona göre ayarlamanız gerekli.

 8. Avatar
  yasin adaş, 25 Şubat 2018 - 20:21 'de demiş ki:
  yasin adaş

  abi kodları yüklerken güç kaynagını çalıştırıyormuyuz.

  ısıtıcı tablanın sensörünü nereye bağlayacağız.

  yardımcı olursan sevinirim.

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 3 Mart 2018 - 00:12 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Videolarda bu noktalara değinmiştim. Dikkatli izlerseniz sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

 9. Avatar
  Durmuş Ali Metin, 13 Şubat 2018 - 13:36 'de demiş ki:
  Durmuş Ali Metin

  Merhabalar biz yazıcıyı yapmaya uğraşıyoruz son bir kaç eksiğimiz kaldı malzeme konusunda onları sorcaktim
  – alüminyum kasa kesen yer bulamadık sigma profil olsa bir sıkıntı çıkar mı veya hazır prusai3 kasası alsak sizin yazdığınız malzemelerle uyumlu olur mu veya sizin aldığınız yerlerden de alabiliriz mahsuru yoksa
  – diğer bir sıkıntı yayın çapını bulamadık kullanacağımız yayın çapı nedir bir de daralan makaronun çapı nedir?

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 15 Şubat 2018 - 03:15 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Elbette sigma profil de kullanabilirsiniz, ancak plastik parçaları bu profillere uydurmakta zorlanabilirsiniz. Hazır kitler içinde mil çapları ve plastik parçaların uyması sorun olabilir. İlk önce ana gövdeyi temin edip sonra diğer parçaları bu gövdelere uygun olarak satın almış olsaydınız çok daha uygun olurdu. Zira dediğim gibi plastik parçaların montajı için uygun vida delikleri bulunması gerekir ve mil çapları bazen 10mm bazen 8mm olarak değişiklik gösterebiliyor. Yay için özel bir çap olmasına gerek yoktur, kullanılan vidalar 3mm çapına sahip olduğu için iç çapı 3mm den az daha büyük olan yayları kullanabilirsiniz. Tabi vida başının da yayın içinden geçmemesi, yayı tutması gerekir. Aynı şekilde daralan makaron içinde özel bir çap söz konusu değil. Bildiğim kadarıyla %50 kadar daralabiliyor makaronlar. Yani makaronu kullanacağınız kablo çapının en fazla 2 katı kadar bir makaron işinizi görecektir. Tavsiyem değişik çaplara sahip bir kaç farklı makaron edinmeniz yönünde. Çünkü beklemediğiniz noktalarda da işinize yarıyorlar 🙂

 10. Avatar
  ali, 20 Ocak 2018 - 14:32 'de demiş ki:
  ali

  hazır ekstruder aldım fakat 3 rulamın takıldığı plastik parçayı ekstrudera sabitleyebileceğim yer yok ne yapmalıyım.

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 23 Ocak 2018 - 00:42 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Aldığınız ekstruder nedir? Elinizde zaten hazır ekstruder olduğu için rulman kullanmanıza da gerek kalmıyor aslında. Ancak belirttiğiniz parçayı ve ekstruderinizi bilmeden kesin konuşmak yanlış olur.

 11. Avatar
  ali bnr, 12 Ocak 2018 - 21:39 'de demiş ki:
  ali bnr

  hocam merhabalar komple kaça mal ettiniz acaba bilgilendirirmisiniz normal 700 800 tllik yazıcılar ile arasındaki fark nedir eğer o fiyatlara mal ettiyseniz ve aralarında bir fark yoksa bende uğraşmasam hazırmı alsam acaba yoksa 2000 tllık yazıcılarla kafa kafaya yarışır deyip daha ucuza mı mal ettiniz kendiniz yapmanızdaki etken ne idi yani ne sizi bunu yapmaya sürükledi maddi olarak düşük sermaye kaliteli makinemi yoksa insanlara yapmak isteyenlere yardımcı olmak mı ben maddi açıdan düşük ve kaliteli birşey yapmak istiyorum sizce aliexprestenmi almalıyım kendim emek versem uğraşsam mı daha ucuza gelir

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 23 Ocak 2018 - 00:38 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Projeyi gerçekleştirdiğim sıralarda piyasada 1500TL nin altında ürün yoktu. 800TL kendim yapmıştım. Maddi sebepler bir tarafa asıl amacım kendi uğraşlarımla ortaya kaliteli bir yazıcı çıkarmaktı. Eğer daha önceden deneyimlediyseniz, insanın kendi yaptığı ürünün verdiği hazzı başka bir şeyden alamıyorsunuz 🙂 Üstelik bu konu hakkında ki Türkçe kaynak eksikliğini gidermek, yazıcı yapmayı planlayanlara faydalı bir rehber oluşturabilmekte bir başka sebep oldu.
   Üst düzey yazıcılarla kıyaslama yapılırsa şunları söyleyebilirim; Şuanda belki bir çok yazıcının verebileceğinden çok daha kaliteli şekilde 0.1mm hassasiyetle çok güzel baskılar elde edebiliyorum. Tabi ki bu kaliteyi elde edebilmek için uzun uğraşlar sonucu tecrübe edinmeniz, yazıcınızı kendi limitlerine göre konfigüre etmeniz gerekli. Üst düzey yazıcılarda ise yazıcı, konfigürasyon ve mekanik yerleşim gibi etmenler hazır olarak geldiğinden doğal olarak bu tecrübeye pek ihtiyacınız olmuyor. Kısacası tercih size kalmış; hazır ürünle çabucak baskı alabilirsiniz veya kendi yazıcınızı yapma arzusu bunun önüne geçer 🙂

 12. Avatar
  mehmet, 26 Kasım 2017 - 21:12 'de demiş ki:
  mehmet

  tasarımı mevcut mu acaba

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 27 Kasım 2017 - 01:25 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Gönderinin altındaki ekler bağlantısına tıklayarak yayınladığım tüm dosyalara ulaşabilirsiniz. Tasarım olarak plastik parçaların ve ana gövdenin çizimleri mevcut. İyi çalışmalar dilerim…

 13. Avatar
  Ahmet CAN, 25 Kasım 2017 - 18:30 'de demiş ki:
  Ahmet CAN

  Vidalı milleti nereden temin ettiniz. Varsa elinizde link verebilirsiniz.

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 26 Kasım 2017 - 11:07 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Vidalı milleri herhangi bir nalbur veya hırdavat satan dükkandan bulabileceğinizi düşünüyorum. Ki bende böyle bir yerden temin etmiştim. Piyasada gijon, saplama veya tij olarak geçiyor. Temin ederken millerin hasarsız, eğilip bükülmemiş ve çapına dikkat etmeniz gerekiyor.

 14. Avatar
  Durmuş Ali Metin, 20 Kasım 2017 - 17:14 'de demiş ki:
  Durmuş Ali Metin

  eritici uç sabitleyici sizin parçanın aynısından bulamadık plastik parça kullansak ısı yönünden sıkıntı çıkartır mı ?

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 21 Kasım 2017 - 01:06 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Radyatör kısmını iyi soğutursanız problem olmayacaktır.

 15. Avatar
  yasin adaş, 1 Ağustos 2017 - 19:08 'de demiş ki:
  yasin adaş

  abi x carriage.stl bu parça vidyodakinden farklı

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 1 Ağustos 2017 - 20:20 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Evet parçalarda ufak tefek farklılıklar var ancak videodakiyle aynı işleve sahipler, doğrudan alıp kullanabilirsiniz. Benim kullandığım parça çizimlerini tedarikçi bana ulaştırmadığı için paylaşamadım.

 16. Avatar
  muhammet can sancar, 29 Temmuz 2017 - 02:15 'de demiş ki:
  muhammet can sancar

  Merhaba.Çok başarılı bir çalışma ve anlatım olmuş.
  Bu adımlara göre yazıcıyı yapmak istiyorum ancak daha büyük bir baskı hacmi istiyorum mesela 500/500/500mm gibi bunu yapmak için sadece yazıcının iskeletini ve milleri büyük olarak kullanmak yeterli olacak mıdır?Son olarak çift extruderli yapmak da istiyorum ama hiçbir fikrim yok o konuda.Onu nasıl yapabilirim?

 17. Avatar
  Dogu, 15 Temmuz 2017 - 14:15 'de demiş ki:
  Dogu

  Merhaba. Eline saglik, cok guzel ve faydali bir calisma olmus. Bir sorum da var: plastik parcalari hangi malzemeden yazdirmayi tavsiye edersin?

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 21 Temmuz 2017 - 13:43 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Merhaba Doğu. Ben zamanında PLA dan üretilen parçaları tercih etmiştim. Ancak parçalar mekanik olduğu için dayanım açısından ABS tercih edebilirsin. Bu arada parçaları kendin basacaksan; ABS, yazdırma sırasında kanserojen gaz yayıyor, buna göre önlemini almalısın.

 18. Avatar
  ali, 26 Haziran 2017 - 22:00 'de demiş ki:
  ali

  Prusa i3 hazır basılmıs 3B baskılarını satın alsam. Farklılık problem yaratacak nokta var mı?

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 7 Temmuz 2017 - 01:45 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Merhaba ali. Evet farklılıklar mevcut olabiliyor dikkat etmen gereken noktaları şöyle izah edeyim;
   1) Lineer rulmanların yerleştirildiği parçaların kullanacağın millerin çapına uygun olması gerekir.
   2) Vida delikleri, motorlarına ve ana gövdeye tam uyumlu olmalı.

   Burada 2. olarak belirttiğim noktada genelde sorun olmuyor ancak ilk belirttiğim durumda sorun yaşayabilirsin.

 19. Avatar
  yasin, 19 Mayıs 2017 - 01:30 'de demiş ki:
  yasin

  merhaba. bu videodaki gibi z ekseninde sorun yaşıyorum sizce çözümü nedir. teşekkürler şimdiden

  https://www.youtube.com/watch?v=fMxr91tfnDE

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 30 Mayıs 2017 - 12:44 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Merhaba Yasin. Step motorlar içlerindeki bobinlerle tetiklemeli olarak çalışırlar. Eğer bobinlerden birine akım ulaşmazsa böyle vuruntulu çalışabilirler. İlk olarak motor bağlantılarını kontrol et. Z-ekseninde kullandığın motorları diğer eksenlere bağlayıp bağlantının doğruluğunu teyit edebilirsin. Eğer bağlantında sorun yoksa marlin yazılımında z ekseni ivmesini ve hızını düşürerek başlayabilirsin işe. Çok fazla düşürürsen motor çalışmamaya başlayacaktır. Aşırı yükseltirsen de böyle vuruntu yapacak ve inleyecektir. Ayrıca video serisinde belirttiğim motor sürücü akım ayarınıda gerçekleştirmeye çalış.

   • Avatar
    Yasin güleç, 20 Haziran 2017 - 19:55 'de demiş ki:
    Yasin güleç

    Teşekkürler öncelikle. İvme ve jerk ayarlarını değiştirerek sorunu çözdüm

 20. Avatar
  bahadır yusuf bozkurt, 14 Nisan 2017 - 18:33 'de demiş ki:
  bahadır yusuf bozkurt

  eksturder eksena sabitleyen ve zaman kayışlarının takıldı yer verdiğiniz dosya içinde yok ve ben ne yazıkkı bunu parçaları bastırdıktan sonra farkettin ne yapmalıyım .yardımcı olursanız sevinirim bah.boz57@gmail.com

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 10 Mayıs 2017 - 10:40 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Bahsettiğiniz çizimler verdiğim dosya içerisinde mevcut. x-carriage.stl çizimi dediğiniz işi yapıyor. Ekstruder in kendisi ise gregs-wade-v3.stl ve wade-gears.stl çizimlerinde mevcut. Bu çizimler benim kullandığım parçalardan biraz daha farklı ancak aynı işi görüyor. Hatta bir nebze daha iyileştirilmiş halleri.

 21. Avatar
  bahadır bozkurt, 31 Mart 2017 - 22:01 'de demiş ki:
  bahadır bozkurt

  yazılı listeyi alabilirsek hemen malzeme toplamaya başlıcaz.acaba ne zaman atarsınız ?

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 10 Mayıs 2017 - 13:30 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Listeyi paylaştım. Hem makalenin alt kısmında hemde ekler klasöründe listeyi bulabilirsiniz.

 22. Avatar
  Doğan Mevlüt CANSIZ, 21 Şubat 2017 - 20:42 'de demiş ki:
  Doğan Mevlüt CANSIZ

  merhaba çalışma gayet başarılı öncelikle tebrik ederim ben de 3D printer yapmaya başladım sizin çalışmanız hoşuma gitti ancak malzeme listesini bulamadım sitede bu konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz bana ”dogancansiz01@hotmail.com” adresinden e mail ile ugöndermeniz mümkünse çok makbule geçer emeği geçen herkezin eline sağlık başarılarınızın devamını dilerim iyi çalışmalar şimdiden teşekkür ederim

  • Avatar
   Doğan Mevlüt CANSIZ, 22 Şubat 2017 - 20:43 'de demiş ki:
   Doğan Mevlüt CANSIZ

   merhaba ben çalışmalara başladım ancak ekstruder sabitleme demirini bulamadım acaba bu parçayı nereden temin edebileceğim konusunda yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim.

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 26 Şubat 2017 - 10:19 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   İlk videoda detaylı olarak kullandığım tüm malzemeleri gösterdim. İlk videodan malzemelere ulaşabilirsiniz. Yazılı liste halinde ise en kısa sürede yayınlamayı düşünüyorum. Ekstruder sabitleme demiri derken neyi kastettiğinizi tam olarak anlayamadım?

   • Avatar
    Doğan Mevlüt CANSIZ, 19 Haziran 2017 - 17:19 'de demiş ki:
    Doğan Mevlüt CANSIZ

    merhaba hocam bu projede kullandığınız yayların iç ve dış çapları nedir?

    • Hasan Eren EMİR
     Hasan Eren EMİR, 21 Haziran 2017 - 17:12 'de demiş ki:
     Hasan Eren EMİR

     Çaplarına hiç dikkat etmedim. Ancak iç çapı hakkında şunu söyleyebilirim; içlerinden vidalar geçtiği için 3mm den biraz daha büyük olmalı. Ancak fazla da büyük olmamalı en azından vida başından daha küçük olmalı.

 23. Avatar
  Murat, 16 Şubat 2017 - 23:49 'de demiş ki:
  Murat

  Merhaba

  Sizin sisteminizin aynısını kurdum yazılımla aram hiç yok düzenlediğiniz yazılımı paylaşabilirmisiniz

  teşekkürler.

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 26 Şubat 2017 - 10:14 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Yazılımı en kısa sürede google drive dosyasına ekleyeceğim. Ancak yazılımda düzenlemeniz gereken noktalar var. Direk alıp kullanamazsınız, bilginize.

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 26 Şubat 2017 - 23:29 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Yazılımı ekledim. Makale içerisindeki ekler bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 24. Avatar
  Memhmet, 18 Ocak 2017 - 14:59 'de demiş ki:
  Memhmet

  Abi eline emeğine sağlık gayet güzel olmuş yakın zamanda yazılım kızmınıda bekliyoruz kolay gelsin 🙂

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 18 Ocak 2017 - 21:09 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   İlgin için teşekkür ederim Mehmet. Bu arada yazılım kısmı eklendi 🙂 Son bir bölümümüz daha kaldı. Ardından projemiz bitmiş olacak.

 25. Avatar
  Eren Türkmen, 22 Aralık 2016 - 23:31 'de demiş ki:
  Eren Türkmen

  programlama yazılımları ne zaman gelir aceba ?

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 14 Ocak 2017 - 07:37 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Bugünlerde onları anlatmaya çalışıyorum. İlginiz için teşekkür ederim.

 26. Avatar
  Çağdaş, 26 Kasım 2016 - 23:33 'de demiş ki:
  Çağdaş

  Merhabalar,

  Çok güzel bir çalışma ve paylaşımınız için teşekkür ederim.
  Bende bir router sistemi yapmak istiyorum. Parçaların çiziminin olduğu bir google drive olduğunu okudum fakat göremedim nerede olduğunu. Birde bu dosyaları hangi program ile açabiliyoruz acaba?

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 27 Kasım 2016 - 13:17 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Merhaba. Konunun altında ekler olarak belirtiğim yerden google drive adresine ulaşabilirsiniz. Bu adreste yazıcının AutoCad ile .dxf formatında çizimi ve .stl formatında plastik parçalar mevcut. .dxf formatındaki çizimi autocad ile açabilirsiniz. .stl formatındaki çizimler ise 3d yazıcıdan baskı almaya hazır hale getirilmiş çizimlerdir. Bu çizimleri Repetier Host veya Windows 10 da 3D Builder programı ile görüntüleyebilirsiniz.

 27. Avatar
  ismail, 10 Kasım 2016 - 13:18 'de demiş ki:
  ismail

  iyi günler,
  ben bu hafta bir 3d yazıcı yaptım düne kadar termistörden değer alabiliyordum artık hiç değer vermiyor sorun ne olabilir,birde step motor olarak 28 byj modelini kullanıyorum ve motorlar durduğu anlarda ısınıyor sebebi ise yazılımın motorun ucunun hareket etmesini önlemek için akım göndermesinden kaynaklandığını sanıyorum yazılımın motor durduğunda akım göndermemesini nasıl sağlayabilirim.(28 byj motorlar zaten durduğunda hareket etmiyorlar)
  Şimdiden teşekkürler.

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 20 Kasım 2016 - 08:06 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Merhaba. İlk olarak termistör bağlantınızı kontrol edin. Bağlantıda problem yoksa, termistör ısıtıcı uçta bulunduğu için iletim yollarında ısı yalıtımında sorun olmuş ve fazla ısıya maruz kalmış olabilir. Termistörü değiştirmeyi deneyin.
   Motorların durduğu anda ısınması ise olmaması gereken bir durum. İlk olarak motor bağlantılarınızı dikkatli bir şekilde inceleyin. Videoda anlattığım gibi olduğuna dikkat edin. Ardından motor sürücülerdeki potansiyometre(küçük vida şeklindeki yapı) ile akımı sınırlamaya çalışın. Bunun hesabını ise şu şekilde yapıyoruz;
   Diyelimki elinizde 1A çeken motorlarınız var, bu değerin %70 ine göre hesaplama yapacağız yani 0.7A e göre.
   A4988 step motor sürücü kullanıyorsanız, Vref=0,7x8xRs olmalı. Burada Rs A4988 üzerinde bulunan iki adet dirençtir. A4988 üzerinde RS1, RS2 veya S1, S2 olarak gösterilir. Bu dirençlerden birinin değerini ölçmeniz gerekiyor. (Stepstick ürünleri için bu değer 0.2Ω, çoğu çin malı ürün için 0.1Ω olur.)
   Denkleme göre elde ettiğiniz Vref değerini A4988 üzerindeki küçük vidayı çevirerek yakalamaya çalışın. Bu değeri multimetre dc gerilim ölçüm konumundayken bu vida ve gnd hattı arasındaki gerilimi okuyarak bulacaksınız.

   Eğer DRV8825 kullanıyorsanız, Vref=0.7/2 olarak hesaplayacaksınız. Ölçümünü A4988 deki gibi yapacaksınız.

   Bu ölçümleri gerçekleştirebilmek için motorların ölçüm anında çalışıyor olması gerekli. Bunun için şu kodu kullanabilirsiniz; http://reprap.org/mediawiki/images/1/12/RAMPS14_test.zip

   Dikkat! Bu ölçümler sırasında multimetre problarını motor sürücülere temas ettirirken dikkatli olun. Probları farklı noktalara temas ettirmeniz kısa devreye, dolayısıyla motor sürücünüzün yanmasına sebep olabilir.

   Bir sonraki videoda bu işlemi anlatmaya çalışacağım, fakat yoğunluğum sebebiyle pek vakit bulamıyorum. Vakit bulur bulmaz videoyu çekerim.

 28. Avatar
  ismail, 8 Eylül 2016 - 12:32 'de demiş ki:
  ismail

  İyi günler,
  Ben 28 byj step motor ile mk8 ekstruder kullanarak bir ekstruder yaparsam 28 byj step motorun step açısının düşük kalması gibi bir sorun olur mu,bu şekilde çalışır mı? Emeğiniz için teşekkürler.

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 8 Eylül 2016 - 13:20 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Merhabalar. Step açısından ziyade bir kaç sorun ortaya çıkıyor. Bildiğim kadarıyla 28 byj 5 kablolu bir step motor. Ramps üzerinde kullandığımız step motor sürücüleri (A4988 veya DRV8825 gibi) 4 kablolu step motor için standart olarak üretiliyor ve sürücülerin pinleri direk olarak ramps kartı üzerine monte ediliyor. 28 byj step motorun bağlantı kablolarını bir şekilde 4 kablolu hale getirebilirseniz az önce bahsettiğim motor sürücülere direk olarak monte edebilirsiniz. Veya 28 byj için kullanacağınız motor sürücüyü bir şekilde ramps kartta kullanıma uygun hale getirmeniz gerekecektir. Bunların ardından ekstruder mekanizması için üretilen plastik parçalar genellikle nema17 step motor baz alınarak yapılır. (yani montaj için vida yuvaları vesaire) 28byj yi bu plastik parçalara monte etmek sorun olabilir. Tüm bu problemleri hallettikten sonra ekstruder için step açısının pek sorun olacağını sanmıyorum. Kalibrasyon ayarları ile istenilen ekstrude değerleri elde edilebilir. Dediğim gibi step açısından ziyade az önce bahsettiğim sorunları çözmeniz daha önemli.
   İlginiz için teşekkürler…

 29. Avatar
  erdem fırat, 31 Ağustos 2016 - 20:32 'de demiş ki:
  erdem fırat

  Merhaba bende çinden pirusa i3 getirttim fakat sorunlar çıktı sd kart okumuyor birde sürekli duruyor çalışmaya başladıktan sonra pc ile bağlantısı kesiliyor. Bu konu hakkında bir fikriniz var mıdır ?

  Birde mesela çıkarmaya çalıştığım parçalara destek gerekiyor o destekleri nasıl yapmam gerekiyor nasıl ayarlar o konudada destek olur musunuz acaba ?

  Şimdiden teşekkürler

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 3 Eylül 2016 - 13:24 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Merhaba Erdem Fırat. Sorununuz büyük ihtimalle yazılımsal veya elektronik bağlantı hatası gibi gözüküyor. Cihaz elimizin altında olmadığından malesef daha fazla yardımcı olamıyorum. Bizim yapımını sürdürdüğümüz prusa i3 videolarını takip ederek yazılım ve bağlantının nasıl olması gerektiği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

   Destek parçası ayarları, kullandığınız programa ve slicer ayarlarına göre değişiklik gösterecektir. Açıkçası şuana kadar da destek parçası içeren bir çalışma yapmadım. O yüzden kesin bir cevap veremiyorum. Fakat sizin için bu konuyu araştıracağım.

   İlginiz için teşekkürler 🙂

 30. Avatar
  ismail, 20 Ağustos 2016 - 18:21 'de demiş ki:
  ismail

  programlama kısmı ne zaman yayınlanır?

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 22 Ağustos 2016 - 22:10 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Küçük bir trafik kazası geçirdim ayağım kırıldı, sonra darbe girişimi vs. derken proje biraz geri kaldı kusura bakmayın. Son günlerde yazıcıyı topladık, bitirdik tüm montajını, kalibrasyon ayarlarıyla uğraşıyoruz. Sizlere daha doğru bilgiler vermek açısından tam manası ile baskı alıp öyle video yayınlamayı düşünüyoruz. İlginiz için teşekkürler. Takipte kalın 🙂

 31. Avatar
  ali, 1 Haziran 2016 - 19:44 'de demiş ki:
  ali

  motorların step açısı kaç derece?

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 1 Haziran 2016 - 23:56 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Youtube kanalı üzerinden belirtmiştim buardan da tekrar belirteyim ilgilenen arkadaşlar için kaynak olsun 🙂 Motorların adım açısı 1.8 derece, yani 200 adımda 1 turu tamamlıyor. Burada açının yanında önemli olan bir konu daha var oda tork. Tork değeri biraz yüksek motorları tercih ederseniz yazıcınız daha rahat çalışır. Fakat tork değerini yüksek seçeyim derken motorların çektiği akım değerlerine de dikkat etmek gerekir. Tork – Akım ilişkisini iyi ayarlamak lazım.

 32. Avatar
  Emdmrc, 27 Mayıs 2016 - 14:30 'de demiş ki:
  Emdmrc

  Merhaba bende 3D yazıcı yapımına başlıyorum ancak step motor çok pahalıya satılıyor aliexpress üzerinden alınan 2 aya gelmiyor nokta vuruşlu yazıcılar artık küçük step kullanıyor siz ürünleri nereden temin ettiniz ücretleri ne kadar paylaşırsanız memenun olurum

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 1 Haziran 2016 - 19:05 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Motorları ve ürünlerin genelini aliexpress üzerinden temin ettik. Motorlar wantai marka nema 17 step motor, 5 tanesi 55$ civarındaydı. Bir ay kadar bir sürede elimize ulaştı. Gövdeyi ve alt tablayı vs. Türkiye’de pleksiglass lazer kesim hizmeti veren bir firmadan 120 liraya temin etmiştik. Mil, vida, somun, pul Türkiye’den temin ettik. Geri kalan tüm parçaları aliexpressten temin ettik. 850-900 tl maliyetin ardından elimizde montaj + 1 kg pla plastik malzeme vardı.

   • Avatar
    Emdmrc, 1 Haziran 2016 - 20:13 'de demiş ki:
    Emdmrc

    Ben hepsini Türkiye’den temin ettim yarın siparişim onaylanacak aşşağı yukarı benimde aynı tuttu ama ben büyük ultimaker modeli için sipariş verdim ısıtıcı tabla kullanmayı düşünmüyorum cam kullanmayı düşünüyorum

    • Hasan Eren EMİR
     Hasan Eren EMİR, 2 Haziran 2016 - 00:00 'de demiş ki:
     Hasan Eren EMİR

     Türkiye de bu ürünleri bu fiyata temin edebildiyseniz gerçekten iyi iş çıkarmışsınız. Şimdiden yazıcınız hayırlı olsun 🙂 PLA malzeme kullanacaksanız ısıtıcı tablaya pek gerek olmuyor. Tabladan kalkma vb. sorunlar oluşmaması için kullanacağınız PLA yı iyi seçmeniz gerekiyor.

  • Avatar
   Yurtkan Yurtoğulları, 11 Haziran 2016 - 18:24 'de demiş ki:
   Yurtkan Yurtoğulları

   hangi siteden sipariş verdiniz ürün linkini atabilirmisiniz

 33. Avatar
  Mustafa, 22 Mayıs 2016 - 16:02 'de demiş ki:
  Mustafa

  Plastik parçalarında stl dosyalarını yükleseydiniz keşke

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 22 Mayıs 2016 - 18:36 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Plastik parçaları basılı halde hazır olarak satın aldık. Tedarikçiden .stl çizimlerini istedik. Bu tür çizimlerin ticari değeri olduğu için göndermeyebilir. Eğer gönderirse çizimleri dosyaların arasına ekleyip sizi bilgilendireceğim.

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 13 Haziran 2016 - 02:01 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Tedarikçi malesef .stl çizimlerini bize ulaştırmadı . Ancak Yurtkan Yurtoğulları’ nın vermiş olduğu linklerden yazıcıda kullandığım parçaların çizimlerini temin ederek bir klasör oluşturdum.Yurtkan Yurtoğulları’ na ilgisi için teşekkür ederim 🙂 Çizimler yapımda kullandıklarımdan ufak tefek farklılıklara sahip. Fakat yapımda anlattığım işlemlerden farklı bir işlem gerçekleştirmiyoruz. Hatta küçük 624zz rulman üzerinde zaman kayışının sabit durması için kullanabileceğiniz bir çizim daha ekledim. Dosyayı yazıda belirttiğim google drive adresinden temin edebilirsiniz.


PAYLAŞ