Mühendis Bilim / Bilim / Araştırmalar / Deneyler / İnsan Duyguları ve Atlar

İnsan Duyguları ve Atlar

Hasan Eren EMİR | 31 Mart 2016, 11:31 | Araştırmalar / Deneyler | 4771 görüntülenme

Atlar tarih boyunca özel hayvanlar olarak görülmüşlerdir. Özellikle bizim tarihimizde ki yerleri elbette yadsınamaz. Yapılan araştırmalar, bu hayvanları biraz daha özel kılıyor.

İngiltere Sussex Üniversitesi’ nden psikologlar atların duygularını sergiletebilecekleri insan yüz ifadeleri üzerinde çalışmışlar ve elde edilen sonuçlar oldukça ilginç. Bir ata kızgın baktığınızda kalp atışı hızlanıyor ve o da size sol yana doğru bir bakış atıyor. Üstelik bu yeteneklerini fotoğraflara bakarak da sergileyebiliyorlar.

Yüz İfadeleri

Biology Letters dergisinin makalesine göre, araştırmacılar buradan yola çıkarak iki farklı bireyin kızgın ve gülümseyen portrelerini üretmişler ve 28 ata göstermişler. Tüm atlar aynı bireylerin yüzlerindeki farklı duygu ifadelerini ayırt etmeyi başarmış. Bu araştırma, neden atların özel hayvanlar olduğu sorusunun da yanıtını vermiş oluyor.

Kaynak: Tübitak Yayınları

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ