Mühendis Bilim / Mühendislik / Kaliteli Mühendis Nasıl Olunur?

Kaliteli Mühendis Nasıl Olunur?

Hasan Eren EMİR | 9 Nisan 2016, 15:07 | Mühendislik | 3250 görüntülenme

Her şeyden önce “Mühendislik nedir?” sorusunun cevabını verelim. Mühendislik bir ihtiyaca veya soruna karşı, bilimsel kavramlar ve hesaplamalar doğrultusunda ortaya çıkarılan çözümdür. Fakat sadece bu ihtiyacı veya sorunu gidermek bizleri iyi bir mühendis yapar mı?

Yıllarca emek sarf edip, tecrübe edinip bu soruya yanıt vermem belki daha doğru ve etkili olacaktır. Fakat bir mühendis adayı olarak gördüklerimle, (olabildiğince) tecrübe edindiğim konularla ve birazda özeleştiri yaparak bu soruyu yanıtlamak istedim.

En başından anlatayım; bizler ne yazık ki “mezun olayım, diploma sahibi olayım” gibi cümlelerle eğitildik. Eğitim sisteminde de bundan farklı durumlarla karşılaşmadık. Öğrenme, keşfetme, araştırma, geliştirme çabası olmadan hep hazır etmenlerle kendimizi oyaladık. Tabir yerindeyse hazıra konduk.

Bu kadar enseyi kararttığımız yeter 🙂 En azından bu yazıyı okuduktan sonra sizler için bu metaları yıkmaya vesile olmayı hedefliyorum 🙂 Şimdi yavaş yavaş neler yapacağımızı sıralayalım;

İlk olarak mühendislik eğitimine başlamış veya başlamayı düşünen kişiler için bu yazıyı yazdığımı belirteyim; Kendinize büyük çapta ve küçük çapta hedefler belirleyin. Büyük hedefiniz “iyi bir mühendis olarak ülkenize, çevrenize faydalı olmak” olabilir. Küçük hedefleriniz ise sizi büyük hedefinize yakınlaştıracak olan durumlar olmalı. Örneğin “elimdeki projeyi gerçekleştirmeli, ardından bu projeyi geliştirmeliyim” gibi… Üniversite ortamında ne yazık ki mühendisliğe neden geldiğini, ne yapacağını bilmeyen bir sürü kişi olduğunu gördüğümden bunu özellikle belirtmek istedim.

Öğrenci Kulübü

Amaçlarınızı belirlediniz ve artık bir mühendislik eğitimine başladınız diyelim, kendi alanımdan örnek vereyim; elektrik elektronik mühendisliğinde derslerinizde programlama eğitimleri olacaktır, bunun yanında farklı bir dilde programlama öğrenmekle işe başlayabilirsiniz. Aynı zamanda öğrenci kulüplerine üye olmanızı tavsiye ederim. Tabi her kulübe üye olacak değilsiniz 🙂 Alanınızla ilgili, iş yapan, aktif ve dünya veya ülke çapında etkili olan büyük kulüplerden bahsediyorum. Bu kulüplerde çeşitli projelerde aktif olarak yer alabilirsiniz. Ayrıca buralarda bulunan insanlar sürekli bir şeylerle ilgilendiğinden sizlere şevk verecektir. En azından uygulama alanında bilgi birikimi sağlayacaktır.

Mühendislik Projesi

Bu adımdan sonra kendimize bir proje belirlemeli ve onu gerçekleştirmeye çalışmalıyız.

Peki bu projeye nereden ve nasıl başlamamız gerekiyor? En başından merak, inançilgi ve ardından da azim cümleleri bu soruyu oldukça rahat şekilde cevaplıyor.

Örnekler üzerinden gidelim; Varsayalım kafamıza kurcalayan bir bir proje var. Bu proje için neler gerekli? Bir çoğumuz bu merak adımını “biz yapamayız” diyerek inanç  etmenini de bitirerek direk atlıyoruz. Kullanacağımız ekipmanları edindik ve bu adımı aştık diyelim. (en büyük kısmı geçtik yani :)) Elimizde malzeme var peki nereden başlayacağız? Burada ilgi ön plana çıkıyor. Yani konuyla alakalı edinebildiğimiz kadar bilgi edinip projeye başlıyoruz. Bu adımı geçtik, yapıma da başladık, şimdi büyük olasılıkla karşımıza bir problem çıkacaktır. Bu noktada pes edersek yani yine inancı kaybedersek iş tamamen bitmiş oluyor. Peki ne yapacağız tabi ki azmedeceğiz; önümüze çıkan problemi bir basamak olarak göreceğiz. Bu basamağı aşmak gerçekten çok önemli. Çünkü bu basamağı aştıktan sonra konu hakkında istemediğiniz kadar bilgi birikimine de sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Aklımızda illa bir proje olmak zorunda değil. Hayatta karşımıza çıkan bazı problemleri hazır yoldan değilde, çabalayarak kendi kendimize halletmek bile bizlere faydalı olacaktır.

Bu adımlar gerçekten sizi geliştirecektir. Teoride kalan bilgileri uygulama alanında kullanmaya başlamış olacaksınız ve inanın bu daha fazla akılda kalıcı olacaktır. Elbette hatalar ve yanlışlarınız olacak fakat bunlar sizi, yaptığınız doğrulardan daha fazla eğitecektir.

Tesla Biyografi

Bölümümüzle ilgili çalışma yapmış kişilerin hayat hikâyelerini okuyarak kullanılan bazı cihazların, yöntemlerin vs. ne oldukları, nasıl yapıldıkları hakkında fikir sahibi olmalıyız.

Alanımızla ilgili dergi, haber, makale veya internet sitelerini, konferans veya fuarları takibe almalı, bunlara katılmalı ve gündemden haberdar olmalıyız. Nitekim bir ortamda konuşulurken veya bir konuşmacı olarak gündemden örnekler vererek kendinizi ön plana çıkarmış ve ilgiyi üzerinize toplamış olursunuz.

Eğitim hayatınızda bunları gerçekleştirmenizin, iş hayatında sizi Kaliteli Mühendis yapacağı inancındayım. Fikirlerinizi yorum olarak belirtirseniz memnun olurum. Kişisel gelişim yazısı tarzında uzun bir yazı oldu. Umarım faydalı olur 🙂

 

 

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP
  1. Avatar
    halide, 27 Haziran 2016 - 12:55 'de demiş ki:
    halide

    Kaliteli mühendis olabilmek için öncelikle uzmanlaşacağınız alana dair merakınızın olması gerekir. Ardından başarılı bir öğrenciyseniz İTÜ, YTÜ, ODTÜ, KTÜ gibi üniversiteleri seçebilir buralara puanınız yetmezse de alanında en iyi olan özel üniversiteleri tercih edebilirsiniz. Üniversitede genellikle okul dersleri ikinci planda kalır. Bu da mühendislik bilginizi zedeler. Mezun olduktan sonra da iyi bir şirkette işe başlayarak kendinizi daha da geliştirebilirsiniz.


PAYLAŞ