Mühendis Bilim / Eğitimler / Temel Devre Elemanları / Temel Devre Elemanları-5-Transistörler

Temel Devre Elemanları-5-Transistörler

Hasan Eren EMİR | 16 Nisan 2016, 15:09 | Temel Devre Elemanları | 3054 görüntülenme

Transistörler

Elektroniğin günümüz seviyesine kadar gelişmesi şüphesiz transistörler tarafından sağlanmıştır. Peki bu cihazlar nedir, nasıl çalışırlar?

Transistörler

İsmini Transfer-Resistor(Direnç transferi) kelimelerinden alan transistör, fotoğraftan göreceğiniz üzere 3 bacaklı ve çeşitli kılıflarda piyasaya sürülüyor. Genel işlevleri ise girişine uygulanan elektrik sinyalini yükseltmek, güçlendirmek veya elektrik anahtarı görevi görmek. Transistörleri bu şekilde göreceğiniz gibi birçok mikroişlemci ve entegre çipin içinde bulunduğunu da bilmelisiniz.

Elektronikte çığır açan transistörleri ilk olarak yapısı bakımından BJT ve FET olarak ikiye ayıralım. Şimdi BJT dediğimiz yani Bipolar Junction Transistor tipindeki transistörleri inceleyelim;

Bipolar Junction Transistorler(BJT)

Bipolar Junction Transistor” başlığının manasını Türkçe’ye “İki Kutuplu Eklem Transistör” olarak çevirebiliriz. (Bundan önceki Temel Devre Elemanları-4 başlıklı, diyotları anlattığım yazımda eklemin ne olduğunu anlatmıştım. Transistörleri anlayabilmek için öncelikle bu yazımı okumanızı tavsiye ederim.) BJT yapısında P-N , N-P veya N-PP-N olmak üzere iki jonksiyon yani eklem kullanılıyor. BJT de ki bu eklem dizilişinden dolayı NPN veya PNP tipi iki farklı transistör yapısı ortaya çıkıyor. NPN veya PNP tipi fark etmeksizin BJT de bulunan bacaklar Emiter, Baz ve Kollektör olarak adlandırlır.

PNP Tip BJT

PNP Transistör

Üstteki resimde  PNP tip BJT nin teorik iç yapısı ve sembolik gösterimi gösterilmiş. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sembolik gösterimde emiter bacağından transistörün içine doğru çizilmiş bir ok olması. Bu PNP tip transistörün bir özelliği.

NPN Tip BJT

NPN Transistör

Üstteki resimde ise NPN tip BJT nin teorik iç yapısı ve sembolü gösterilmiş durumda. Burada da dikkat ederseniz sembolik gösterimde emiter bacağından transistörün dışına doğru ok sembolü var. Bu NPN transistörün bir özelliği.

Dolayısıyla şematik çizim üzerinden transistörün NPN mi PNP mi olduğunu bu şekilde anlayabiliyoruz. Transistörler konusu önemli ve geniş içeriğe sahip olduğundan bu konuyu bir kaç yazı ile anlatmayı düşünüyorum. O sebeple takipte kalmanızı tavsiye ederim! 🙂

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ