Mühendis Bilim / Projeler / Simpsonların Elektrikli Çekici Gerçek Oldu

Simpsonların Elektrikli Çekici Gerçek Oldu

Hasan Eren EMİR | 25 Ekim 2015, 12:28 | Projeler | 2232 görüntülenme

Bazı icatların, buluşların ilham kaynağı gerçekten çok farklı olabilmekte. Bu yazımızda paylaşacağımız fikirde bunlardan birisi. Simpsons çizgifilminin karakteri olan Homer Simpson, çizgifilmin bir bölümünde Thomas Edison’dan ilham alarak bir mucit olmuş ve elektrikle çalışan bir çekiç yapmıştır. Bu fikirden ilham alan Patrick Priebe ise bu fikri gerçek hayata uyarlamış.

Homer Simpsons Elektrikli Çekiç

Enerjisini 18,5 volt ve 3000 mAh lik bir bataryadan alan bu elektrikli çekicin genel hatları alüminyum plakadan oluşuyor. Tahtadan yapılmış tetik sıkıştırılınca elektromanyetik bir bobin aktif oluyor ve silindirik metal çekirdeğin etrafında hareket oluşturuyor. Oluşan hareket çekicin ileri geri hareket etmesini sağlıyor. Tetik serbest bırakılınca bobin devreden çıkıyor ve düzenek üzerine yerleştirilen yay sayesinde eski konumuna dönerek duruyor.

Elektrik Çekiç Paeçaları

Fakat cihaz çalışmasına rağmen yeterli güçten yoksun. Bu yüzden küçük çiviler ve yumuşak yüzeylerde işe yarıyor.

 

Konu hakkında detay için video burada :

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ