Mühendis Bilim / Gelişmeler / Gereçler / Apple II Yeniden Doğdu: Apple Watch II

Apple II Yeniden Doğdu: Apple Watch II

Hasan Eren EMİR | 25 Nisan 2016, 14:03 | Gereçler | 1470 görüntülenme

Apple’ ın 1977 yılında çıkardığı Apple II masaüstü bilgisayarı tasarımcı DJ Harrigan tarafından adeta yeniden diriltildi. Akıllı saatlerin boy gösterdiği günümüzde tasarımcılar sürekli yenilik arayışı içindeyken Harrigan meslektaşlarından biraz farklı yaklaşmış olaya; 1977 model Apple II’ yi bir akıllı saate dönüştürmüş.

Apple-II

Zamanında övgüyle bahsedilen Apple II, 48 kb belleğe ve 1 MHz lik işlemciye sahip, makine kodu ve BASIC programlama dilini çalıştırabiliyordu. Ayrıca döneminde bile kullanıcılara, kendi rutinlerini geliştirebilecekleri ve muhasebeden oyun alanına kadar önceden hazırlanmış kaset programları kullanabilecekleri bir ortam sunuyordu.

Apple Watch II Düğme Kullanımı

Harrigan’ ın tasarımı görüntü olarak Apple II’ ye çok benzer yapıda ancak donanım açısından Apple II den oldukça gelişmiş seviyede. Üzerinde bulunan Teensy 3.1 ARM işlemcisi, 64 kb önbelleğe ve 72 MHz hız kapasitesine sahip. Ayrıca 2 gb micro sd belleğe, 800mAh lipo bataryaya, mp3 playera, 8ohm 2W hoparlöre ve bunun yanında döneminde hayal dahi edilemeyen 160×128 px 1.8 inç sıvı kristal bir ekrana sahip. Kullanımı ise yukarıdaki gif görselden anlaşılacağı üzere, ekranın sağ kısmında bulunan düğmeyi çevirerek gerçekleştiriliyor.

Apple Watch II Hava Durumu

Saat, fitnes takibi vb. sırf eğlence olsun diye oluşturulan uygulamanın yanı sıra ilgi çeken bir diğer uygulaması ise dünyanın küçük yeşil görüntüsü ile hazırlanmış hava durumu uygulaması.

Harrigan’ ın tasarımı instructables sitesinde Apple II nin yapımcısı olan Steve Wozniak tan da büyük övgü aldı. Hatta;

Bu maker(yaratıcı, yapıcı) topluluk için inanılmaz birşey ve büyük öneme sahip. Apple Watch alacağıma bunu alır koluma takarım!

sözlerini sarf etti.

Video

Kaynak: Instructables

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ