Mühendis Bilim / Bilim / Araştırmalar / Deneyler / Kendini Birleştiren Devre: Teslaphoresis

Kendini Birleştiren Devre: Teslaphoresis

Hasan Eren EMİR | 28 Nisan 2016, 13:30 | Araştırmalar / Deneyler | 1658 görüntülenme

Rice Üniversitesi bilim adamları, Tesla bobinin yaydığı güçlü elektrik alan etkisi ile karbon nanotüplerin, uzun iletken kablo şeklinde kendini bir araya getirdiğini keşfetti. Araştırmacılar bu olağan üstü olaya Teslaphoresis ismini verdiler.

Teslaphoresis Ekibi

Araştırma ekibinin lideri ve aynı zamanda Rice Üniversitesi kimyageri Paul Cherukuri(solda) teslaphoresis için şu sözleri sarf etti:

“Elektrik alan küçük maddeleri taşıyabiliyor fakat bunu çok küçük bir mesafede yapabiliyor. Teslaphoresis ile bu alanın etkisini artırarak maddeleri uzaktan hareket ettirme yeteneğine sahip oluyoruz.”

Teslaphoresis Düzeneği

Teslaphoresis Düzeneği

Sistem, herbir nanotüp parçacığı içerisinde bulunan pozitif ve negatif yüklerin uzaktan titreştirilmesi sonucu kendini bir araya getirmesi temeline dayanıyor. Aynı zamanda araştırmacılar bu olağan üstü olayda nanotüplerin, kendini birleştirdikten sonra elektrik devreleri için tesla bobininden kaynaklanan alandan enerji elde edebileceğini farkettiler.

Teslaphoresis İle Kendini Oluşturan Led Devresi

Teslaphoresis İle Led Devre

İki adet led ve teslaphoresis sistemiyle gerçekleştirdikleri deneyde, nanotüplerin iki ledi birbirine bağladığı ve tesla bobininden bu ledleri yakmak için enerji elde ettiğini gördüler.

Rice Üniversitesi Tarafından Teslaphoresis İçin Yayınlanan Video

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ