Mühendis Bilim / Gelişmeler / Gelincik Cern Hadron Çarpıştırıcısı’na Kısa Devre Yaptırdı

Gelincik Cern Hadron Çarpıştırıcısı’na Kısa Devre Yaptırdı

Hasan Eren EMİR | 1 Mayıs 2016, 15:01 | Gelişmeler | 1522 görüntülenme

İsviçre’deki CERN tesislerinde bulunan dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık hızlandırıcısı Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, içeri giren gelinciğin kısa devre yaptırması nedeniyle devre dışı kaldı.

Yerin 100 metre altında bulunan CERN tesislerine giren gelincik ise elektrik çarpması sonucu öldü. CERN sözcüsü, hayvanın tünellere kadar giremediğini, sadece trafonun bulunduğu bölümde dolaştığını söyledi. Sözcü Arnaud Marsoiller BBC’ye yaptığı açıklamada, gelinciğin yol açtığı hasarı gidermenin birkaç gün sürebileceğini belirtti. Marsoiller Fransa sınırındaki tesislerin kırsal alanda olması nedeniyle CERN’e hayvan girmesinin çok da şaşırtıcı olmadığını vurguladı.

Higss Bozonu

Higgs Bozonu Keşfi

CERN’de yapılan deneyler sonucunda Mart 2013’te uzmanlar, evrenin oluşumu hakkındaki en büyük sırlardan biri olduğu kabul edilen atom altı parçacık ‘Higgs Bozonu‘nu bulduklarını açıklamıştı. Deneyin sonucu, elle tutulamaz bir fiziksel olayın maddelere kütle ve hacim verdiğini göstermiş oldu. Çalışma İngiliz bilim adamı Peter Higgs ve Belçikalı bilim adamı François Englert‘e 2013 yılında Nobel Fizik Ödülü kazandırmıştı.

Büyük Hadron Çaprıştırıcısı ilk kez Eylül 2008’de, 14 milyar yıl önce evrenin oluşumunu hazırlayan “Büyük Patlama“nın mini versiyonlarını üreterek, evrenin oluşumu sırasındaki sırların anlaşılmasını sağlaması amacıyla çalıştırılmıştı.

Bizdeki trafoya kedi girmesi olayından sonra büyük hadron çarpıştırıcısına gelincik girmesi de baya konuşulacak gibi gözüküyor.

Kaynak: BBC Türkçe

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ