Mühendis Bilim / Gelişmeler / Teknoloji / 18 Terabyte Kapasiteli Hard Disk Geliyor

18 Terabyte Kapasiteli Hard Disk Geliyor

Hasan Eren EMİR | 8 Mayıs 2016, 14:18 | Teknoloji | 1673 görüntülenme

Günümüzde artık hard disk’ler yerini SSD disklere bırakıyor. Ancak SSD’ler kapasite olarak bizlere bir şey sunmuyor. Bizde normal eski sistemde olduğu gibi yüksek kapasiteli hard diskleri kullanıyoruz.

Yüksek kapasiteli hard disklerde artık yetmemeye başlıyor. Bunun için daha yüksek kapasiteli hard disk’lerre ihtiyaç duyuyoruz. 2+4+6+8 derken şimdi ise tam 18 Terabyte kapasitede hard diskler geliyor. 2017 yılında piyasaya çıkması beklenen hard diskler hem hızlı hem de daha yüksek kapasiteli olacak. Yinede SSD’lerin hızına yaklaşamasada kapasite anlamında daha çok alan sunacak.

Harddisk Yapısı

Şimdiki oyunlara da baktığımızda artık 25 GB + 50 GB gibi hatta daha yüksek yer kaplayan oyunları görüyoruz. 4K’da artık hayatımıza girdiğine göre çok daha yüksek kapasitelere ihtiyacımız olacak. Şimdilik bekleyip yakında 18 GB ve daha üzeri hard diskleri göreceğiz.

Kaynak: rooteto

 

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ