Mühendis Bilim / Gelişmeler / Uygulama / Yazılım / Programlama / Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

Hasan Eren EMİR | 9 Mayıs 2016, 19:40 | Uygulama / Yazılım / Programlama | 1948 görüntülenme

Genelde Whatsapp kullandığımız için ve Uçtan uca şifrelemenin whatsapp’a yeni geldiği için bu şifreleme türünün ne olduğunu ne işe yaradığını merak edeceksiniz.

Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

Uçtan Uca Şifreleme

Whatsapp’da mesajlar normalde düz metin olarak karşı tarafa gönderiliyordu. Buda mesajların herkes tarafından görünür oluyordu. Yani bir hack’leme olduğunda mesajlarınız görünecektir. Ancak Uçtan uca şifreleme ile bu sorun ortadan kalkıyor.

Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden mesajlaşmaya yarayan Whatsapp uygulaması uçtan uca şifreleme Teknolojisi ile birlikte gönderdiğiniz tüm mesajları şifreli halde karşı tarafa gönderiyor. Mesajlar arkadaşlarınıza şifreli halde gidiyor. Uçtan uca şifrelemede gönderdiğiniz mesajlar kendi telefonunuzda şifrelenerek gittiği için hacker’lar ve devletler tarafından herhangi bir şekilde okunamıyor.

Uçtan Uca Şifreleme Nedir

Mesaj telefonda oluşturulduğu için whatsapp’ın sunucu‘larına girilse dahi hiç kimse tarafından okunamıyor. İOS ve Android cihazlarınızda uçtan uca şifreleme özelliğini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Kaynak: rooteto

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP
 1. Avatar
  serdar, 28 Haziran 2016 - 08:25 'de demiş ki:
  serdar

  peki bu uçtan uca şifreleme tüm whatsapp kullanıcılarında aynı formül ile mi şifreleniyor yoksa, her kullanıcıda her mesajda farklı bir şifreleme yöntemi ile mi şifreleniyor? Yani atıyorum kriptografide bir kuralınız var kelimelere +1 harf ekleyerek mesaj gönderiyorsunuz karşı da bunu çözümlüyor. Bu basit bir kural ama whatsapp’da da rutin bir kural var bu şifreleme ile mi şifreleniyor hepsi? Yoksa birden fazla veya kişiye özgü mü?

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 28 Haziran 2016 - 16:11 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Bir nevi çift katlı kriptolama olarak düşünebilirsiniz. Kriptolama yöntemi ilk katmanda herkes için aynı düşünülebilir fakat iki kişi arasında özel QR kod ile şifreleme işlemi gerçekleştirildiği için bu rutinden kurtulmuş olunuyor. Fakat yinede gerekli durumlarda Whatsapp ın ve devlet kurumlarının bu görüşmelere erişebileceği kanısındayım. Tabi bu benim görüşüm.


PAYLAŞ