Mühendis Bilim / Gelişmeler / Robotik / Robotlar Nesneleri Bükmeyi Öğrendi

Robotlar Nesneleri Bükmeyi Öğrendi

Hasan Eren EMİR | 14 Mayıs 2016, 15:21 | Robotik | 1469 görüntülenme

Her geçen gün değişerek gelişen robotik teknolojiler, insana ait bir başka özelliği daha bünyelerine katmış durumdalar. Robotlar artık nesneleri bükebilecekler. Detaylar haberimizde.

Robotik teknolojiler gün geçtikçe gelişen teknoloji beraberinde değişmeye, var olma amaçları olan insanlara has kabiliyetleri benzer şekilde uygulayabilmeye devam ediyorlar. Halihazırda yürüme, konuşma, yapay zeka beraberinde kendi kendine tepki verme yetilerine sahip olan robotlar, artık nesneleri de bükebilecekler.

Robotlar, Nesneleri Bükebilecek

Washington University araştırmacıları, yapımını gerçekleştirdikleri robotun, insanlara has bir özellik olan parmakları kullanma yetisine sahip olacağını belirterek, söz konusu gelişmenin bilim açısından son derece önemli olduğunu ifade ettiler. Parmak uçlarında bulunan sinirlerin, bilgisayar mekanizmasında işlenen algoritmalar beraberinde taklit etmenin zorluğuna değinen araştırmacılar, gerçekleşen projenin robotik teknolojilerin gelişimi açısından kritik bir öneme sahip olduğunu dile getirdiler.

Robot El

Nesneleri Bükebilen Robot Başka Ne Yapacak?

Vikash Kumar, Sergey Levine, Emanuel Todorov liderliğinde geliştirilen proje, robotun, eklemlerinin bir uçtan bir uca hareketi henüz insan seviyesinde değil. Robot ekleminin bir uçtan diğer uca hareketi yaklaşık olarak 2.44 saniye sürüyor. Robotun ayrıca tüm parmaklarını aynı anda hareket ettirme gibi bir zorunluluğun olmadığı belirtiliyor. Yani istek dahilinde bir parmak sabitken diğer parmaklar serbestçe hareket edebiliyor.

Engadget’ta yer alan haberdeki robotun en önemli özelliklerinden biri ise hareketleri nesnelere karşı gösterdiği refleks olarak gözüküyor. Robot eli,havaya atılan bir cismi kolayca yakalayabiliyor. Telefonun tuşlarını çevirebilme, cisimleri avucunun içerisinde oynatabilme, cisimleri bükebilme gibi özellikleri barındıracak robotun, bilim açısından önemli bir yere sahip olacağını söyleyebiliriz.

Video

Fakat süreç ilerledikçe baskın hale gelen robotik teknolojilerin, belirli sınırlar konulmadığı takdirde ne gibi şeylere kadir olacağı hakkında bir fikir yürütemiyoruz.

Kaynak: shiftdelete.net

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ