Mühendis Bilim / Bilim / Araştırmalar / Deneyler / Bilim / Fizik / Bir Silah Uzayda Ateşlenseydi Ne Olurdu?

Bir Silah Uzayda Ateşlenseydi Ne Olurdu?

Hasan Eren EMİR | 21 Mayıs 2016, 13:49 | Araştırmalar / Deneyler / Fizik | 3551 görüntülenme

En yüksek ihtimalle bir silah saniyede 1000 metre yol alan bir mermiyi ateşleyebilir. Peki bu olay uzayda olsaydı nasıl olurdu?

Newton’un üçüncü hareket yasasını hatırlayacak olursak, eğer bir silahı sürtünmesiz ortamda ateşlerseniz, mermi bir kuvvet vasıtası ile ileriye doğru hareket yapacak ve merminin gittiği yönün zıttına ise aynı büyüklükte ki kuvvetle bir etki olacak ve siz de merminin gittiği yönün zıttına doğru gitmeye başlayacaksınız. Merminin ve sizin kütlenizin farklı olmasından dolayı tabi ki mermi ile aynı hıza sahip olmayacaksınız. Basit fiziksel hesaplamalar ile, bu etkinin sonucunda silahın tipine bağlı olarak ve ortalama kütleye sahip bir insan yaklaşık olarak 0,7 m/s hızla savrulacaktır. Tabi burada insanın aklına herşeyden önce “Uzayda tetiğe basılırsa silah patlar mı?” sorusu geliyor. Mühimmatlar, içerisinde kendi oksitleyici bileşenleri barındırdığından dolayı “evet silah patlar“. Fakat bu olay olurken ortaya bir problem çıkıyor; silahı ateşlediğinizde kendinizi arkanızdan vurabilirsiniz. Kulağa oldukça ilginç geliyor değil mi? Aşağıdaki videoyu izleyerek bu olayın nasıl gerçekleştiğini öğrenebilirsiniz.

Video

Dünya yörüngesinde bulunan uyduları ve istasyonları düşünün. Yerçekimsiz ortamda yörüngelerinde ki hareketlerine devam ediyorlar öyle değil mi? Aslında bu böyle değil. Bu ortamda da yerçekimi mevcuttur, yani onlarda zemine doğru bir düşüş içerisindeler. Fakat yataydaki hareketleri yerçekimi kuvvetinden o denli büyüktür ki dünya yörüngesinde kavisli hareketlerine devam ederler. Bu prensip yeni değil ve bilinen bir durum. Ancak bu durum ateş fiziğine uygulanabilir.

Uydu

Örneğin Ay’ın üzerinde bir silahı ateşlerseniz, teorik olarak çok kısa süre içerisinde kendinizi arkanızdan vurursunuz. Ateşlediğiniz bu mermi Ay’ ın düşük çekimden dolayı tıpkı uyduların yörüngesel hareketi gibi bir harekete sahip olacak ve Ay’ın etrafında dolaşıp arkanızdan size geri gelecektir.

TP-82 Rus Kozmonot Silahı

Bununla birlikte uzayda silah ateşlemek sadece bir hayal olmayabilir. Rus kozmonotlar uzaya silah (yukarıdaki resim bu silahlardan birine ait) ile gönderilirler. Bu silah, kozmonotların yeryüzüne dönüşlerinde savaş bölgelerine veya hayatlarını devam ettirmelerinin zor olduğu bölgelere iniş yapmaları halinde hayatlarını devam ettirebilmeleri için verilir. Fakat uzaya silahla gönderilen bir kozmonot, fizik gösterisine girişebilir ve uzayda silah ateşlemenin nasıl olduğunu bizlere gösterebilir. 🙂

Burada öğrendiklerinizle elinizde bir silahla uzayda olmamanızı umarım. Arkasında basit fizik var ancak bunu denemeniz halinde sizinde arkanızda basit bir mermi olabilir. 😀

Kaynak: interestingengineering.com

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP
 1. Avatar
  elif, 29 Haziran 2016 - 11:53 'de demiş ki:
  elif

  Uzay ve diğer gezegenlerdeki bilinmezlik ve farklılıklar insanı hayrete düşürüyor. Her kapıdan bir gizem çıkıyor. Su var mı, yaşam var mı sorularından sonra öğrendiğim en ilginç bilgi oldu uzayda silah ateşlenmesi.

 2. Avatar
  Elif, 29 Haziran 2016 - 03:56 'de demiş ki:
  Elif

  Gerçekten uzay hakkındaki bütün yazılar insanı bir başka etkiliyor, gizem dolu ve keşife çok açık bir alan, silah ile ilgili video çok ilginç ve bilgilendirici. Fakat bana sorarsanız uzayda silahın patlamasında sonra çok çok kısa mesafe kat edecektir çünkü sürtünme yok

  • Hasan Eren EMİR
   Hasan Eren EMİR, 29 Haziran 2016 - 04:43 'de demiş ki:
   Hasan Eren EMİR

   Aksine sürtünmesiz ortamda bir cisme belli bir yönde ilk hızını verirseniz cisim o yönde ve o hızla sonsuza kadar hareketine devam edecektir. Tabi gezegenler, gök cisimleri vesaire olduğu için cisim bunların kütlesel çekim alanına girecek, hareket yönünde sapma ve hızında değişim olacaktır.


PAYLAŞ