Mühendis Bilim / Mühendislik / Tüm Zamanların En İyi Mühendislik Keşifleri

Tüm Zamanların En İyi Mühendislik Keşifleri

Hasan Eren EMİR | 3 Haziran 2016, 12:51 | Mühendislik | 2931 görüntülenme

Şimdiye kadar üretilmiş ve keşfedilmiş en iyi mühendislik harikalarını yazımızda paylaştık. İyi okumalar dileriz 🙂

Uluslar Arası Uzay İstasyonu

1 – Uluslar Arası Uzay İstasyonu

15 ulustan 100 bin kişiyi kapsayan 100 milyar dolarlık küresel bir proje. Yapımında en zeki ve yetenekli mühendislerin çalıştığı bu istasyon, Dünya ‘dan 354 km uzakta bulunuyor. Onarımını gerçekleştiren insanları hayal edin. Gözüktüğü kadar kolay bir iş değil değil mi?

Millau Viyadüğü - Fransa

2 – Millau Viyadüğü – Fransa

Karşınızda yerden 343 m yüksekliği sahip Dünya ‘nın en yüksek köprüsü. Öyleki yüksekliği Eiffel Kulesinden bile daha fazla. Tarn nehir vadisini karşıdan karşıya geçen köprü, Fransa ile İspanya arasında ki trafiği rahatlatıyor. Ayrıca köprünün 120 yıl ömre sahip olduğu da verilen bilgiler arasında.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı

3 – Büyük Hadron Çarpıştırıcısı – CERN, Switzerland

Yapımı 1998 den 2008 ‘e kadar 10 yıl süren bu yapı, Dünya ‘nın en büyük parçacık çarpıştırıcısı ünvanına sahip.  Evrenin oluşumunda gerçekleştiği düşünülen Büyük Patlama ‘da(Big Bang) neler olduğunu anlamak amacıyla üretilen bu yapının inşasına 100 den fazla ülkeden yüzlerce mühendis ve bilimadamı katılmıştır.

Kanal Tünel

4 – Kanal Tünel – İngiltere ve Fransa

İngiltere ve Fransa arasında yapılması ilk olarak 1803 yılında önerilen fakat 1994 yılında ancak hizmete açılan demiryolu tünelidir. Tünelin denizaltında bulunan en uzun kısmı 37.9 km dir. Bu güzergâhla Londra ‘dan Paris ‘e yaklaşık olarak 2 saate varabilirsiniz.

Burj Khalifa Binası

5 – Burj Khalifa Binası – Birleşik Arap Emirlikleri

163 kat ve 828 m yüksekliğe sahip Dünya ‘nın en uzun binası Burj Khalifa, Dubai ‘de bulunuyor. Sadece yüksekliği ile ön plana çıktığı sanılan bu bina aslında, Dünya ‘nın en büyük mühendislik harikaları arasında. Tasarımı doğal felaketlere ve güçlü rüzgârlara dayanacak şekilde inşa edilmiştir.

Chandra X-ray Gözlemevi

6 – Chandra X-ray Gözlemevi – Amerika

Nasa tarafından yapılan Dünya ‘nın en güçlü X-ray teleskobu Chandra, Hubble teleskobunun bulunduğu yörüngeden 200 kat daha yüksektedir. Bununla birlikte Chandra fırlatılan en büyük uydu olma özelliğine de sahip.

YAZAR BİLGİSİ
Hasan Eren EMİR
Yönetici
Biyografi

Merhabalar. Ben MühendisBilim’ in yöneticisiyim. Çocukluğumdan beri elektik-elektronik ve yazılım alanlarına duyduğum büyük ilgi sebebiyle üniversite eğitimimde bu alana yöneldim. Halen Atatürk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ nde eğitim görmekteyim. Bunun yanında kendi projelerim üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bilim, teknoloji, mühendislik alanlarından gelişmeleri duyuracağım ve diğer projelerimi de yayınlayacağım bir platform ihtiyacından doğan bir diğer projem; MühendisBilim için desteklerinizi bekliyor, iyi okumalar diliyorum.

BENZER GÖNDERİLER

FACEBOOK İLE YORUM YAP

YORUM YAP


PAYLAŞ